A gyermekvállalás előtt érdemes lehet akár mindkét COVID-19 elleni oltást beadatni magunknak, és utána két-három hónappal nyugodtan jöhet a várandósság. Ha viszont valaki az első dózis beadatása után esik teherbe, akkor a másodikkal ajánlott megvárnia terhessége harmadik-negyedik hónapját - javasolja Szlávik János. A szakember a közmédiának adott interjújában arról is beszélt, hogy az utóbbi időben változott a kismamák oltási protokollja, így már nem szükséges megvárni a második adaggal a szülést, hanem a 36. hét előtt bármikor beadatható mindkét részoltás.
Javul a helyzet
Az infektológus szerint egyébként rendkívüli mértékben javul Magyarországon a járványügyi helyzet, ugyanis jelentősen csökken az aktív fertőzöttek száma, és a kórházak intenzív osztályain is egyre kevesebben vannak. Úgy tűnik, hogy hamarosan vége lesz a harmadik hullámnak - jegyezte meg. Azzal kapcsolatban pedig, hogy mennyire kell félni az új típusú koronavírus mutánsaitól, a főorvos úgy vélekedett, hogy Nagy-Britannia helyzetéből kell kiindulni, ahol 50-60 százalékos átoltottságnál megjelent az indiai mutáns, és bár kisebb gócokban felütötte a fejét, mégsem terjedt tovább betegség.
Keverhetőek-e az oltások?
A szakember arról is beszélt, hogy egy új tanulmány szerint előny származhat a különböző típusú oltások keveréséből. Mint mondta, az első hírek még arról szóltak, hogy két oltást kombinálása esetén a reakciók erősebbek, de a legújabb hírek szerint egy AstraZeneca-oltást követő Pfizer-oltással nagyobb védettséget lehet elérni, mint két AstraZenecával. Ez még ellenőrzés alatt áll, de várható, hogy ezeket a koronavírus -oltásokat keverni fogják a jövőben - tette hozzá Szlávik János.
Biztonságos és igen hatásos, ha az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának egy adagja után másodszorra a Pfizer/BioNTech oltását adják be az embereknek - állapította meg egy spanyol kutatás. Olvassa el a részleteket!