A koronavírus elleni védekezés jegyében meghozott magyar intézkedésekről már többször is írtunk . Most megmutatjuk azt is, hogy szomszédaink hogyan kezelik a koronavírus okozta válsághelyzetet.
Ausztria
A koronavírus terjedése miatt Ausztriában is bezártak a tanintézmények. Az üzletek nagy része nem nyitott ki, az éttermek, kávézók és bárok is zárva tartanak. Az élelmiszer-üzletekben és a drogériákban már alacsony a forgalom, a vásárlási láz múlt héten véget ért. Az egyik drogériában viszont a vásárlók összeverekedtek az utolsó csomag wc-papírért.
A stájerországi Ramsau am Dachstein község vezetői úgy döntöttek, hogy elővigyázatosságból vesztegzár alá helyezik a településüket, vasárnap ugyanis az egyik lakosnál, egy pincérnőnél diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést . A polgármester, Ernst Fischbacher helyi vezetőként vállalja a döntés következményeit, miután az jogilag nem kifogásolhatatlan. "A körzeti orvos és jómagam is veszélyesnek tartottuk az esetet a többi lakosra nézve" - közölte. A településre érkező járműveket a rendőrség ellenőrzi, az üzletekben pedig egyszerre legfeljebb tízen tartózkodhatnak. Ausztriában már 1018 koronavírus-fertőzöttről tudnak.
Románia
Rendkívüli állapotot vezettek be 30 napra Romániában az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében. A rendkívüli állapot idejére felfüggesztik valamennyi oktatási intézmény tevékenységét, egyszerűsítik az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozzák az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja.
A koronavírus-járvány miatt kihirdetett rendkívüli állapot felhatalmazza a hatóságokat, hogy azonnal vagy a járványügyi helyzetnek megfelelően fokozatosan korlátozzák a polgárok szabadságjogait, valamint befagyasszák az alapélelmiszerek, az egészségügyi készítmények és az energiahordozók árát. Emellett a belügyminisztérium alá rendelik a mentőszolgálatot, az önkormányzati (helyi) rendőrséget és az önkéntes tűzoltóságot, valamint felhatalmazzák a kormányt, hogy közbeszerzési eljárás nélkül vásárolja meg a járvánnyal szembeni védekezéshez szükséges egészségügyi berendezéseket és védőfelszereléseket. A járvány következményei által sújtott gazdasági szereplőket segélycsomaggal támogatják.
Szlovákia
A koronavírus terjedése miatt Szlovákiában várhatóan már szerdán kiterjesztik a hétfőtől hatályba lépett szükségállapotot, így az már nemcsak a kórházakra, hanem minden egészségügyi létesítményre vonatkozni fog - köztük a magántulajdonban lévőkre is. Országszerte több városban is csak a védőmaszkot viselő emberek használhatják a tömegközlekedési eszközöket. Szlovákiában eddig 72 koronavírusos beteget regisztráltak.
Ukrajna
Az ukrán kormány várhatóan országszerte lezárja majd a metrókat, és további korlátozó intézkedések bevezetését is fontolgatják a koronavírus további terjedésének megelőzése érdekében. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök javaslatára leállíthatják szerdától a belföldi, települések közötti légi, vasúti és buszjáratokat is.
Mi lenne, ha holnap Budapesten bevezetnék a kötelező karantént? Kibírnánk otthon két hetet, esetleg egy hónapot? Fel lennénk erre készülve? Társportálunk, az nlc.hu cikkéből kiderül, mit érdemes otthon tartani vészhelyzet esetére.