Az új típusú koronavírus elleni beoltottság kiemelt fontosságú a súlyos betegségekkel küzdők és a kórházi kezelés kockázatának kitettek védelme érdekében, de alapvető szerepet játszik a vírus terjedésének lassításában és az újabb vírusváltozatok megjelenésének megakadályozásában is - ismertette az EMA és az ECDC. Mint írták, az Európai Unió (EU) által jóváhagyott valamennyi vakcina magas szintű védelmet nyújt a súlyos megbetegedés és az elhalálozás ellen. Ezért minden oltásra jogosultnak azt javasolják, hogy ha eddig nem tették, mielőbb igényeljék a vakcinát.
Veszélyben az oltatlanok
A beoltottak sokkal nagyobb védelmet élveznek a koronavírus és annak új variánsai ellen, mint a nem beoltottak, ezért mindenkinek törekednie kell arra, hogy a lehető leghamarabb teljes védettséget szerezzen - olvasható a közleményben. Kitértek arra is, hogy a már beoltottak esetleges megfertőződése nem jelenti azt, hogy a vakcinák nem működnek. Noha az unióban engedélyezett koronavírus-vakcinák hatékonysága nagyon magas, egyetlen oltóanyag sem ad száz százalékos védelmet. Ez azt jelenti, hogy nagyon korlátozott számban előfordulhat fertőzés a beoltottak körében is - magyarázták. Egyidejűleg azt tanácsolták, hogy bizonyos esetekben fontolóra kell venni az oltóanyag első és a második adagja közötti idő csökkentését, az engedélyezett határokon belül.
5 oltóanyagot vizsgálnak
Az amszterdami székhelyű uniós gyógyszerügynökség egyébként eddig a Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca, a Moderna, valamint a Janssen vállalatok COVID-19 elleni vakcináját ajánlotta használatra. Emellett vizsgálja a Szputnyik V-t, a Sanofi vállat Vidprevtyn nevű oltóanyagát, a CureVac CVnCoV nevű vakcináját, de a Sinovac és a Novavax gyógyszergyárak vakcináit is.
Koronavírus: a delta variáns ellen kisebb esélyünk van a nyájimmunitásra - olvassa el a részleteket!