Koronavírus: ezeket a szerveket károsítja hosszú távon

A tüdőn kívül veszélyben lehet a szív, a vesék, a máj és az agy is.

Egy friss tanulmány szerint hosszú távon is számolhatnak nemcsak a tüdő, hanem akár a vesék, a máj, a szív vagy az agy szöveteinek károsodásával azok a páciensek, akiket a koronavírusból felgyógyulva hazaengednek a kórházból. A WebMD által idézett orvos, dr. Mangala Nasaimhan szerint mindenkivel beszélni kellene még a kórházból való hazaengedés előtt, hogy ezekkel a lehetséges szövődményekkel legyenek tisztában - nem a félelemkeltés , hanem a betegek tájékoztatása végett.

koronavírus COVID-19 fertőzés járvány szövődmény
A tüdő mellett más létfontosságú szervet is megtámadhat az új koronavírus. Fotó: Getty Images

A gyógyultak harmada került vissza a kórházba

A járvány harmadik hullámában fiatalokkal van tele az intenzív osztály - részletek !

A kutatást jegyző tudóscsoport több mint 47 700, Angliában koronavírussal kórházban kezelt és még tavaly szeptember előtt hazaengedett páciensnél állapított meg szervkárosodást. Az alanyok átlagéletkora 65 év volt. A kutatók a következőkre jutottak: a 140 napos nyomon követési időszakban a koronavírusból gyógyultak harmada került vissza a kórházba, és tízből több mint egy fő hunyt el a kiengedése után. Továbbá légzőszervi-, szív- és érrendszeri- valamint cukorbetegséggel 27, 3, illetve másfélszer több új diagnózisra került sor ebben a csoportban, mint a kontrollcsoportban. Nemek szerint összehasonlítva nem volt számottevő különbség abban, kiket érinthet inkább a hosszú távú szervkárosodás mértéke, de a tudósok szerint veszélyeztetettebbek lehetnek a kisebbségbe tartozók, illetve a 70 év alattiak.

Dr. Narasimhan szerint több dologtól is függ, hogy bizonyos szerveket jobban károsít-e a vírus. Nem mindegy például, hogy fellép-e a betegnél vérrögképződés - keringési problémákat és akár életveszélyes helyzetet okozva -, illetve a vírus következtében létrejön-e direkt szívizomsejt-károsodás. A tanulmányt jegyző tudósok további kutatást sürgetnek a témában, hogy megértsük a poszt-COVID szindróma kockázati tényezőit, így célzottabb kezelést lehessen alkalmazni a demográfiai és klinikai értelemben veszélyeztetett lakosság számára.

A Honvédkórház COVID-osztályán készíthetett felvételeket a Magyar Távirati Iroda (MTI) fotósa, Balogh Zoltán. A képekből készült összeállítást ide kattintva nézheti meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.