A Kormányinfón bejelentett védelmi intézkedésekről szóló kormányrendeletek már csütörtökön este megjelentek a Magyar Közlönyben. Ebben megerősítik, hogy az átoltottság növelése és a munkahelyek védelme érdekében a kormány lehetővé teszi a munkáltatóknak, hogy a munkahely és a munkakör sajátosságaira tekintettel a munkavégzés feltételeként előírják a koronavírus elleni védőoltás felvételét dolgozóik számára, akár minden dolgozótól elvárt egységes munkafeltételként, akár - munkakörtől függően - egyéni munkafeltételként.
Ennyi időt kapnak a még oltatlan dolgozók
A még beoltatlan dolgozóknak a munkáltató 45 napos határidőt állapíthat meg az első oltás felvételére. Az oltást elváró munkáltatóknak elektronikus úton (e-mailben) vagy papír alapon tájékoztatniuk kell a foglalkoztatottat az intézkedésről, a határidőről és a védőoltás elmaradásának lehetséges jogi következményeiről. Nem várható el a koronavírus elleni védőoltás felvétele attól a dolgozótól, akinél orvosi igazolással alátámasztottan ellenjavallt a védőoltás. Ha a dolgozó a védőoltást a munkáltató által meghatározott határidőn belül nem veszi fel, akkor a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el, és ha egy éven belül továbbra sem veszi fel az oltást, akkor a jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti.
Nekik biztosan kötelező lesz
A Magyar Állam, az államigazgatás, a közigazgatás, a honvédelem, a rendvédelem, a szociális ellátás, a közoktatás, a szakképzés, a felsőoktatás és a kulturális intézmények zavartalan működése érdekében az állami szférában alkalmazottaknál elvárt a védőoltás felvétele. Az egészségügyi dolgozók után tehát a kormánytisztviselőktől, a honvédelmi és rendvédelmi dolgozóktól, az állami fenntartású szociális és gyermekvédelmi intézmények alkalmazottaitól, az állami fenntartású kulturális és felsőoktatási intézmények munkavállalóitól, az adóhivatali dolgozóktól, valamint az állami fenntartású általános és középiskolák dolgozóitól is elvárják, hogy beoltassák magukat a COVID-19 ellen.
Amennyiben az állami alkalmazott rendszeresen találkozik ügyfelekkel, a védőoltást a főszabály szerint 2021. december 15-éig, minden egyéb esetben pedig legkésőbb 2022. január 31-ig kell megkapnia. Aki határidőig nem oltatja be magát, azt szintén fizetés nélküli szabadságra küldik, majd egy év múlva megszüntethetik a jogviszonyát. (Természetesen az állami szférában is érvényes, hogy nem várható el a védőoltás felvétele attól a dolgozótól, akinél az orvosi igazolással alátámasztottan ellenjavallt.)
A részben vagy egészben állami tulajdonban lévő gazdasági társaságnál foglalkoztatottaknál a munkáltató dönti el, hogy elvárja-e a védőoltás felvételét. Az önkormányzati szférában a polgármesteri hivatalok, az önkormányzati fenntartású köznevelési, szociális, kulturális és egyéb intézmények esetén pedig a polgármester dönthet arról, hogy kinek írja elő a védőoltás felvételét. Az első oltás felvételére legalább 45 napos határidőt állapíthat meg. Mind a versenyszférában, mind az állami, mind az önkormányzati szférában érvényes, hogy a gyesen vagy gyeden lévő foglalkoztatottak, valamint a más okból tartósan távollevők számára nem írható elő a védőoltás felvétele.
Világszerte Európában nőtt a legnagyobb mértékben a koronavírus-fertőzöttek és halálesetek száma az elmúlt héten - közölte szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO).