A New Haven-i Yale Liver Center kutatói 1827 koronavírus-fertőzött májenzimértékeit elemezték, a betegek a Yale-New Haven Health kórházainak egyikében feküdtek március 14. és április 23. között - írja a medicalnewstoday.com . A szakemberek azon enzimek szintjét nézték, amelyeket májkárosodás esetén a szerv a véráramba juttat. Míg a kínai kórházakban kezelt betegek esetében mindössze 15 százalékuknál észleltek kóros májfunkciót, a Yale vizsgálatából az derült ki, hogy az Egyesült Államokban kórházba került pácienseknél ez az arány 42-67 százalék. Az eredményeket a Hepatology című szaklapban publikálták.
A kóros májműködés súlyosbítja a COVID-19 lefolyását
Bár a kutatók egyelőre nem tudják pontosan, mi magyarázhatja a különbséget, valószínű, hogy a kínaiak és az amerikaiak eltérő egészségi állapota áll a háttérben. Dr. Joseph Lim hepatológus szerint sokat nyomhat a latban például, hogy az USA-ban kezelt COVID-betegeknél gyakoribb az olyan kockázati tényezők fennállása, mint az alkoholos vagy a nem alkoholos zsírmáj .
Érdekesség, de amikor a kutatók ellenőrizték a páciensek korábbi teszteredményeit, azt találták, hogy egynegyedüknél már a fertőzés előtt is kóros májműködést figyeltek meg. Ezzel összefüggésben azonban arra is rájöttek a szakemberek, hogy akár a koronavírus-fertőzés előtt, akár utána jelentkeztek a májproblémák, minden érintett esetében súlyosabb volt a COVID-19 lefolyása. A betegek nagyobb valószínűséggel kerültek intenzív osztályra, de magasabb volt az esély arra is, hogy lélegeztetőgépre kelljen kötni őket, vagy hogy ne éljék túl a betegséget.
A gyógyszerek okozhatják?
A tanulmányban a szakemberek rámutattak: lehet összefüggés a kóros májműködés és a koronavírus-fertőzés kezelésére alkalmazott gyógyszerek között, különösen igaz ez a tocilizumab hatóanyagot tartalmazó készítményekre. Mivel azonban az orvosok jellemzően olyan gyógyszerekkel kezelik a kritikus állapotban lévő COVID-betegeket , mint például a tocilizumab, azt nem lehetett meghatározni, hogy a terápia vagy a betegség okozta-e májkárosodást.
A kutatók összegzésképpen leszögezték, további klinikai és laboratóriumi vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy jobban megértsék a koronavírus májra gyakorolt hatását, illetve, hogy kiderüljön, a szerv kóros működése miért jellemzőbb az amerikai kórházakban kezelt betegeknél.
Terjed a koronavírus a horvát tengerparti szórakozóhelyeken - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét .