Már a kormányzati intézkedéseket megelőzően is fokozott óvatosság jellemezte a magyarokat - derült ki az Ipsos október végén készült kutatásának eredményeit összefoglaló közleményből . Mint írják, a COVID-19 elleni védekezés módját illetően eltérő viselkedési minták azonosíthatóak, egyvalamiben azonban minden magyar egyetért. "A maszk viselése egy vállalható és kötelező egyéni erőfeszítés a vírus megállításában, a közösség védelme érdekében" - szögezi le az összefoglaló.
Az Ipsos személyes megkérdezésen alapuló kutatásának tanulságai szerint a lakosság komolyan veszi a koronavírus elleni védekezést, sőt, már a kötelező köztéri használat november 11-i bevezetése előtt is újra kifejezetten magas arányú volt a maszkviselés (86 százalék). Emellett a megkérdezettek 78 százalékánál megmaradt a gyakori kézmosás rutinja, valamint a szeptemberi 30 százalékhoz képest többen, a válaszadók 41 százaléka kerülte a személyes kontaktust.
Bár vannak hasonlóságok és irányadó minták, a személyes védekezés ennek ellenére egyénenként eltérő, amit a többi között befolyásolhatnak külső kényszerek (pl. munkahelyi kötelezettségek), személyes ismeretek vagy hiedelmek is.
Háromféle viselkedésforma van itthon
Az Ipsos ebben a felmérésben kísérletet tett arra, hogy feltárja a járvánnyal kapcsolatos legfontosabb hazai viselkedésformákat. "Az április óta épített, Magyarországon egyedülálló adatbázis alkalmasnak bizonyult összetett statisztikák alkalmazására, amelynek eredményeként három lakossági szegmenst azonosítottunk, akik COVID-19 vírus elleni védekezési magatartása jól megkülönböztethető mintázatot mutat" - foglalja össze tapasztalatait Földes Annamária, az Ipsos közéleti kutatásainak vezetője az eredményt ismertető oldalon. Mint írják, a viselkedéstípusok megoszlása kiegyenlített, 31-31 százalékos arányt tesz ki az úgynevezett "bezárkózók" és a "vakmerők" csoportja, míg a legnagyobb tábor (így a magyar lakosságra leginkább jellemző magatartásforma) a "mérlegelők" névvel azonosítható.
A nők inkább "bezárkózók"
Földes Annamária szerint a COVID-19 tipológia legtisztábban azonosítható viselkedésformája a "bezárkózók" csoportjában ölt testet. Tagjai minden létező ponton töretlenül alkalmazkodnak a világjárvány által generált új körülményekhez, nem mérlegelik, nem kérdőjelezik meg a vírus veszélyét, az egyéni védekezési eszközök szükségességét. Tagjai közt felülreprezentáltak a nők, a diplomával rendelkezők, a magas státuszúak, valamint a 40 feletti korosztály.
Ez jellemző a "vakmerőkre"
A víruspercepció tekintetében a másik végletet a "vakmerők" csoportja jelenti. Bár a maszk viselése körükben is 90 százalék körüli, a védekezés minden további formáját a teljes lakossági átlag alatti arányban alkalmazzák. Példaként csak 49 százalékukra jellemző a gyakori kézmosás, mindössze 24 százalékuk kerüli a kézfogást, 90 százalékuk továbbra is használja a tömegközlekedést. Demográfiai definíciójuk szerint a legfeljebb 8 általánost végzettek, rosszabb anyagi körülményekkel rendelkező vidéki városlakók fokozott arányban jelennek meg soraikban.
A többség ilyen típus
A harmadik vírusarchetípus, bár lehetőségeihez képest tiszteletben tartja a higiénés szabályokat (legmagasabb, 96 százalékos a gyakori kézmosás ), nem tesz le (vagy nem engedheti meg, hogy letegyen) a mobilitásról. A "mérlegelő" honfitársak utaznak, találkozókra járnak, és gyermekeiket sem tartják távol közösségektől. 78 százalékuk nem hajlandó kerülni személyes kontaktust például a bővebb család tagjaival, vagy barátokkal. A csoport összetételét tekintve a hazai átlagnál magasabb a 60 év felettiek, a budapestiek és a nagyvárosiak aránya.
Egy erdélyi városban már a halottasházban sincs hely a koronavírus miatt. Egy speciális konténerben tárolják majd a koronavírus-fertőzés szövődményeiben elhunyt páciensek holttestét. További részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .