Bubenkó Csaba a Magyar Nemzetnek nyilatkozott, és elmondta: a járvány miatt várható, hogy a karácsonyi ünnepek előtti bevásárlások a novemberi fizetésnapok után felpörögnek, ezért az eddigi intézkedéseken túl haladéktalanul lépni kell az áruházakban. "Arra kérjük a forgalmas bevásárlóhelyek üzemeltetőit az országban, hogy ne terheljék tovább az eladókra, pénztárosokra, árufeltöltőkre, vevőszolgálatosokra a kötelező maszkviselés betartatásával járó kereskedői felelősséget. Javasoljuk, hogy keressék a helyszíni együttműködés lehetőségét a polgárőrséggel, és vonjanak be profi vagyonvédelmi cégeket, amelyek a rendőrök kiérkezéséig kezelni tudják az üzletekben naponta előforduló kritikus helyzeteket" - így a szakember.
Túlzott teher hárul az alkalmazottakra
Jelenleg áruházanként egy-két biztonsági őr dolgozik nyitástól zárásig, akik inkább a pénztárak környékén lévő állomásról, a bejáratok környékén figyelnek, ritkán látni a sorok között vagy a hűtőpultnál egyenruhás alkalmazottat. "Az elmúlt években leépült a külsős cégekhez kiszervezett vagyonőri, biztonsági szolgáltatás az üzletekben, a járvány előtt az elenyésző számú, kisebb bűnesetekre elegendő volt a belső kamera követésére kijelölt, saját alkalmazott. Mivel az üzlet teljes területén mindenkitől számon kell kérni a maszkviselést, az ősz óta túlzott teher hárul a békés, hagyományos feladatokhoz szokott alkalmazottakra, akiknek többsége nő, családanya" - mutatott rá az elnök.
Egyre szorongatottabb a helyzetük
Bár érkezéskor ma már keveseket kell emlékeztetni a kötelező viseletre, a pultok, sorok között gyakori, hogy a vásárlók félretolják, leveszik a maszkot . Bubenkó Csaba szerint sokan nem tudatosan, hanem ösztönösen szabadulnak a maszktól, általában csak néhány mély lélegzetvétel, egy-két perc erejéig.
"Érthető, de jogszerűtlen ez a pillanatnyi lazaság is, ami a jelen lévő dolgozókat azonnali fellépésre készteti. Viszont így az árufeltöltéssel, kiszolgálással, árazással, kasszázással, egyéb szokásos teendőkkel megbízott munkavállalók egyre szorongatottabb helyzetben lesznek, többszörösen lesznek terhelve, ami álláspontunk szerint túlzás, és az egészségükre is veszélyes" - magyarázta, majd hozzátette: a korábbi években rekordnyereségeket elérő áruházláncoknál a járvány mostani szakaszában már nem lehet szempont, hogy mekkora kiadást jelent a jogszabálynak megfelelő körülmények biztosítása.
A koronavírus miatt egyre többen érzik magányosnak magukat, az intelligens robotok azonban segíthetnek - olvasson bővebben a témáról az nlc.hu cikkében .