Úgy tűnik, végre hathatós megoldást találtak a tudósok arra, hogyan minimalizálhatják a fogorvosok és a betegek fertőzésnek való kitettségét a koronavírus -járványban olyan kezelések során, melyeknél fokozott az aeroszolképződés - minderről a Reuters számolt be a napokban.
Mint ismeretes, a fogorvosi eszközökben használt víz olyan párát képezhet, melynek cseppjein potenciálisan jobban megtapadhatnak a kilégzéssel a levegőbe került koronavírus-részecskék, amik így könnyebben kerülhetnek be a szervezetünkbe. Létezik azonban egy, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) jóváhagyott élelmiszer-adalékanyag, a poliakrilsav, mely vízzel keveredve jelentősen csökkentheti, vagy akár meg is akadályozhatja a páraképződést - jelentették a kutatók a Physics of Fluid című szaklapban napvilágot látott publikációjukban.
Még a kutatókat is meglepte a hatékonysága
"Ami meglepő, hogy már rögtön az első laboratóriumi kísérlet bizonyította a koncepciót" - mondta Alexander Yarin, a chicagói Illinois Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője egy sajtóközleményben. "Elképesztő volt, hogy ezek az anyagok ennyire könnyen, teljes mértékben képesek voltak elnyomni a fogászati eszközök aeroszolkibocsátását " - adott hangot lelkesedésének a kutató. A járvány alatti fogászati kezeléseket veszélyessé tevő nagyon finom szemcséjű vízpára akkor alakul ki, amikor a víz a fogászati eszköz gyors rezgéseivel vagy egy olyan fúró centrifugális erejével találkozik, amely apró cseppecskékké bontja és a levegőbe fújja azokat - magyarázták a tanulmányban. A probléma megoldására használt egyszerű élelmiszer-adalékanyag azonban egy olyan polimer, ami képes mindezt megakadályozni azáltal, hogy gumiszalagként visszarántja a cseppecskéket, és ezzel megakadályozza, hogy a levegőbe kerüljenek.
Egy éven belül mindenkit beoltanának a koronavírus ellen Japánban - a részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .