Megállapodás született a koronavírus-járvány idején is szabad utazást biztosító, közös uniós védettségi dokumentum bevezetéséről. Az EU-s megegyezés szerint az igazolvány papíralapon vagy digitálisan lesz elérhető. Mint kiderült, három eltérő igazolványtípusról van szó, amelyek igazolják, hogy az okmány tulajdonosát
- beoltották a koronavírus ellen,
- vagy nemrég készült negatív teszteredménnyel rendelkezik,
- esetleg már felgyógyult egy fertőzésből.
Milyen vakcinát fogadnak el?
A tagállamoknak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett oltóanyagok, vagyis jelenleg a Pfizer/BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen új típusú koronavírus elleni készítményeinek beadatásáról szóló igazolásokat kell automatikusan elfogadniuk. Emellett a tagállamok önállóan dönthetnek arról, hogy olyan oltóanyaggal elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogadnak-e, amelyet egy másik tagállam saját eljárásban engedélyezett, vagy amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) listáján szerepel veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagként.
További szabályok
Az igazolványokban szereplő személyes adatokat egyébként az utazás során a célország nem őrizheti meg, és uniós szinten sem jön létre központi adatbázis a koronavírussal szemben védettekről. Az uniós igazolványra vonatkozó rendelet 12 hónapig lesz érvényben. Jelezték továbbá, hogy az igazolvány birtoklása nem lesz feltétele a szabad mozgáshoz való jog gyakorlásának, és az igazolvány nem tekinthető úti okmánynak.
A tájékoztatás szerint az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy legalább 100 millió eurót költ majd olyan koronavírustesztek megvásárlására, amelyeket csak a koronavírus-igazolvány kiállításához lehet majd felhasználni. Szükség esetén viszont az EP és a tagállamok jóváhagyásával a 100 millió eurón túlmenően további forrásokat is biztosít ehhez az unió. Az ideiglenes megállapodás jóváhagyásáról először május 26-án az EP állampolgári jogi bizottságában, majd az EP júniusi plenáris ülésén szavaznak. A tagállami minisztereket tömörítő Tanács ezután hozza meg a végleges döntést.
Karikó Katalin: attól félnek, hogy a vakcina átírja a DNS-t - olvassa el a részleteket!