Koronavírus: itthon ennyi halálesetet okozott

Lakosságszámhoz viszonyítva Magyarországon az egyik legmagasabb a COVID-19 halálos áldozatainak száma a világon. De vajon mi állhat annak hátterében, hogy a hazai járvány ennyire elharapódzott?

Megjelent az új maszkviselési szabályokat leíró miniszteri rendelet. Ide kattintva mutatjuk, mi változott a mai naptól.

Mint azt megírtuk , csütörtök reggelig koronavírus-fertőzés nyomán elhunyt újabb öt beteg itthon, amivel a járvány halálos áldozatainak száma átlépte a 30 ezres küszöböt a vírus tavaly márciusi felbukkanása óta. A koronavirus.gov.hu kormányzati tájékoztató oldal adatai szerint egy 60 éves férfi volt a 30 ezredik áldozat, aki a COVID-19 mellett magasvérnyomás-betegséggel és daganatos megbetegedéssel is küzdött. Ez a 30 ezer áldozat azt jelenti, hogy a pandémia Peru után Magyarországon követelte a legtöbb életet a világon, amennyiben egymillió lakosra vetítve vizsgáljuk a halálesetek alakulását - hívta fel a figyelmet a Telex .

A hivatalos adatok szerint Magyarországon átlépte a 30 ezret a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma
A hivatalos adatok szerint átlépte a 30 ezret itthon a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma. Fotó: Getty Images

A cikk arra is rámutat ugyanakkor, hogy a különböző országok egészen eltérő módon értelmezhetik a COVID-19 okozta halálozás fogalmát. Vannak, ahol szigorúbb kritériumokat alkalmaznak, a magyar hatóságok viszont mindenkit megjelenítenek a statisztikában, akinek szervezetéből halálakor kimutatható volt az új koronavírus jelenléte. Gyakran azonban olyan idős betegek voltak az áldozatok, akik a fertőzés mellett egyéb krónikus betegségekben szenvedtek, legyengült szervezetük pedig nem tudott megküzdeni a vírussal. Ilyen esetekben nehezebb lehet meghatározni az elsődleges halálokot, hiszen ezen beteg egy része valószínűleg egy influenzajárványban is meghalt volna.

A Telex cikke szerint pontosabb képet nyújthat a kérdésben, ha nem azt igyekszünk meghatározni, hányan haltak meg közvetlenül COVID-19 miatt, hanem azt vizsgáljuk, hogyan alakult a többlethalálozás mértéke. A múltbeli adatok alapján megbecsülhető ugyanis, hogy egy adott évben hányan halnának meg, amennyiben nem lenne járvány. Minden ezen felüli haláleset már többlethalálozásnak tekinthető, amiért a járvány tehető felelőssé. Ferenci Tamás biostatisztikus, az Óbudai Egyetem docense számításai szerint tavaly március óta 22 ezerrel haltak meg többen Magyarországon, mint ahogy az egy pandémia nélküli világban várható lett volna. Európai összevetésben csak Bulgáriában és Csehországban rosszabb ez a mutató egymillió lakosra vetítve.

Világszerte több mint négymillióan haltak meg eddig a pandémia következtében. Részletek itt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.