A Szputnyik V elnevezésű koronavírus-vakcinával már 10-11 millió embert oltottak be világszerte. Az oltóanyag a SARS-CoV-2 minden ismertté vált változatával, így a brit, a dél-afrikai és a brazil mutációval szemben is védelmet nyújt. A Gamaleja Intézet munkatársai ennek ellenére már két módszert is kidolgoztak a vakcina korszerűsítésére, ami szükség szerint lehetővé teszi annak módosítását a vírus jövőbeni változásaival szemben.
Akár 3 évig is védhet
Az akadémikus állítása szerint a COVID-19 elleni védőoltás beadása után akár három évig is fennmaradhat a magas antitestszint, amihez hozzájárul a koronavírussal való állandó, az immunrendszert serkentő érintkezés. Az év végén vagy 2022 elején pedig már orrcsepp formájában is bevihető lesz a szervezetbe a a Szputnyik V, ami különösen a gyerekek esetében könnyítheti meg a vakcinációt.
A többi orosz vakcina is hatékonynak tűnik
A Csumakov Központ szerint az általuk kifejlesztett Covivac oltóanyag is véd az új típusú koronavírus ismert változatai ellen. De korábban a Vektor Központ is azt közölte saját, EpiVacCorona elnevezésű készítményéről, hogy immunitást biztosít a brit, a dél-afrikai és a brazil mutációval szemben is.
Koronavírus: újabb 1,5 millió keleti vakcina jön Magyarországra - olvassa el a részleteket!