Az Európai Bizottság azt javasolja az oltási igazolványokkal összefüggésben, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által uniós alkalmazásra javasolt koronavírus -vakcinákkal való beoltottságot igazoló tanúsítványokat automatikusan fogadják el. Az uniós oltási portfólióban nem szereplő vakcinákkal kapcsolatban azonban a tagállamok döntésén múlik, hogy azokat elfogadják-e vagy sem. Ugyanakkor el kell kerülni mindenfajta hátrányos megkülönböztetést az uniós és az uniós országokon kívüli beoltottakkal szemben - figyelmeztetett Mamer.
Mi a helyzet a kínai vakcinákkal?
Az Európai Bizottság nem mond, illetve nem tud véleményt mondani a kínai vakcinákról, azt azonban az uniós oltóanyag-stratégiával összefüggésben a kezdetektől hangsúlyozza, hogy alapvetően fontos az új típusú koronavírus ellen alkalmazott vakcinák biztonságának és hatékonyságának garantálása. "Az Európai Bizottság mindig is ragaszkodott ahhoz, hogy az uniós oltóanyag-portfólióban megtalálható valamennyi vakcina átmenjen az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálatán a rendkívül fontos biztonsági és hatékonysági megfelelés érdekében" - fogalmazott Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság illetékes szóvivője.
A kínai vakcinák ugyan nem részei az uniós vakcina-portfóliónak, a tagállamok azonban tárgyalhatnak és szerződést is köthetnek az uniós startégián kívül eső, COVID-19 elleni oltóanyagok beszerzéséről. Ez esetben azonban a vakcinával felvetődött probléma esetén minden felelősséget az adott tagállamnak kell viselnie - tette hozzá Stefan De Keersmaecker.
Koronavírus: jó hír jött az új kínai vakcináról - olvassa el a részleteket!