A speciálisan kialakított maszktól azt remélik a kutatók, hogy olcsó megoldást biztosít majd az emberek számára otthoni víruskimutatás céljára, ennél fogva a fertőzések gyors felismerésére. Mint azt a Reuters hírügynökség írja, a maszkot Yasuhiro Tsukamoto állatorvos professzor vezetésével a Kiotói Prefekturális Egyetem szakemberei fejlesztették ki. Az eszközben egy szűrőt rejtettek el, amelyet struccoktól vett SARS-CoV-2 elleni antitestekkel borítottak be, mivel korábbi kutatások szerint a madarak erős ellenálló képességgel rendelkeznek a fertőzéssel szemben.
Egy kisebb kísérletben nyolc órán keresztül kellett viselnie a maszkot a tesztalanyoknak, majd a kutatók kivették azokból a szűrőket, és olyan anyaggal fújták be, amely világít UV-fény alatt, amennyiben a mintában jelen van az új koronavírus. A fertőzött emberek által viselt maszkok szűrői az orruk és szájuk körüli területen fénylett UV-sugarakkal megvilágítva. A kutatócsoport a jövőben igyekszik úgy továbbfejleszteni a maszkot, hogy speciális világítás nélkül is automatikusan világítson, amennyiben vírust azonosít.
Tsukamoto hosszú évek óta folytat már kutatásokat struccokkal, annak lehetőségét keresve, hogyan tudná erős immunitásukat a többi között a madárinfluenza, az allergiás és egyéb megbetegedésekkel szembeni küzdelemben felhasználni. A professzor elárulta, saját magán is a speciális maszk segítségével fedezte fel, hogy elkapta a koronavírus-fertőzést. A diagnózist később egy sztenderd teszt is megerősítette.
Közel 80 százalékos hatékonysággal képes előrejelezni koppenhágai kutatók egy új eljárása, hogy fertőzés esetén mely betegeknél válhat súlyos lefolyásúvá a COVID-19 .