"Sokkoló, milyen nagy léptékű a probléma" - fogalmazott az egyetem honlapjának nyilatkozva dr. Colin Franz, a tanulmány vezetője, a Northwestern Egyetem Feinberg orvosi kara és a chicagói Shirley Ryan AbilityLab kutatója. Egyéb súlyos légzőszervi megbetegedéssel küzdő, szintén lélegeztetőgépre kötött és időszakosan hasra fektetett betegek esetén ritkán tapasztalható hasonló károsodás. COVID-19-betegek esetében viszont az érintettek 12-15 százalékánál is tartós idegsérülés jelentkezik. Figyelembe véve, hogy hány beteget kezelnek súlyos tünetekkel világszerte, dr. Franz becslései alapján a kockázat ezres nagyságrendű betegcsoportot érinthet.
A jelenség azért maradhatott mindeddig rejtve, mert ágyhoz kötött betegek körében egyébként is várható, hogy később generalizált, szimmetrikus gyengeséggel küzdve kelnek fel. A COVID-19-betegek rehabilitációja alatt feljegyzett panaszok ugyanakkor megragadták a kutatók figyelmét, mivel viszonylag gyakran fordult elő, hogy fontos ízületeik bénultak le teljesen a test valamelyik oldalán. A vizsgálatokból kiderült, hogy az idegkárosodás leggyakrabban a csuklót, a lábat és a kézfunkciókat érinti, illetve befagyott váll szindrómát is okozhat.
Dr. Franz és kollégái igyekeztek igyekeztek a már ismert terápiás módszerekkel elősegíteni a sérült idegek regenerációját. Számos páciens esetében azonban, akik eleve is olyan krónikus, az idegregenerációt gátló betegségekben szenvednek, mint a cukorbetegség, a teljes felépülés valószínűsége igen alacsony. "Ezeknek a betegeknek hosszú távon is nehézséget jelenthetnek olyan mozgások, mint a járás vagy a kritikus kézfunkciók, például az írás vagy a számítógép- és okostelefon-használat" - hangsúlyozta a kutató.
A felfedezés nyomán a Northwestern kórházában módosították a lélegeztetőgépre kötött COVID-19-betegek ellátási protokollját. Felismerve, hogy a páciensek könyökére és nyakára is nagy nyomás helyeződik, módosították a hasukra fektetett betegek ízületeinek pozícionálását, valamint jobban kipárnázták a fekvőhelyüket a könyökök és a térdük alatt.