Magyarország az elmúlt hetekben számos intézkedést hozott a koronavírus-járvány lassítása, a valamint a gazdaság, a munkahelyek, a családok és a magyar emberek egészségének védelme érdekében. Ezek a rendkívüli intézkedések hozzájárultak a járvány elleni védekezés hatékonyságának növeléséhez, a fertőzések és megbetegedésének számának csökkentéséhez és a járvánnyal járó gazdasági károk mérsékléséhez. A vészhelyzet azonban továbbra is fennáll, ezért a korlátozásokon sem lehet még enyhíteni.
Meghosszabbították az intézkedések hatályát
A kormány a koronavírus okozta veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbította ezen intézkedések hatályát. Továbbra is jár tehát az érintetteknek a gyermekgondozási díj (gyed), a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) és a gyermeknevelési támogatás (gyet), a hiteltörlesztéseket és a végrehajtásokat felfüggesztették, valamint nem kell fizetni a kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) és a járulékokat sem azoknak, akiknek ezt már korábban elengedte a kormány. Meghosszabbítják továbbá a kórházparancsnokok megbízásáról szóló jogszabály hatályát is.
Bérleti szerződések moratóriuma
A kabinet a koronavírus-helyzet rendeződéséig fenntartja azt a rendelkezést is, hogy a turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték-, a filmipari, az előadóművészeti, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok esetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni. Az ezekben az ágazatokban működő gazdasági egységekben a munkáltatók márciustól június végéig mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól. A munkavállalók munkabérét terhelő járulékok közül pedig kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulék fizetési kötelezettsége áll fenn - ennek havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, vagyis a 7710 forintot.
A központ tájékoztatása szerint a koronavírus-járvány miatt az a rendelkezés is marad, amely szerint márciustól június 30-áig nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetniük az erre kötelezetteknek.
A kijárási korlátozással kapcsolatos idősávokat és az egymás közötti távolságtartást is komolyan kell venni - olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!