Már mi is beszámoltunk róla korábban, hogy a jelenlegi információk szerint az időseket, valamint a krónikus betegséggel küzdőket veszélyezteti leginkább a koronavírus-fertőzés. A kutatók szerint azonban nem minden alapbetegség ugyanannyira növeli meg a kockázatot.
Légszomj, nehézlégzés
A kutatók szerint a légszomj vagy nehézlégzés az új koronavírus egyedüli olyan tünete , amely egységesen megjelenik a legtöbb súlyos állapotban lévő, illetve az intenzív osztályon ápolt betegnél. Emiatt a szakértők jelenleg úgy vélik, a hosszú távon légzési problémákat okozó COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) a legnagyobb kockázati tényező a koronavírus kapcsán. Ez a megállapítás azért is fontos, mert talán segíthet a közegészségügyi illetékeseknek és az orvosoknak a legnagyobb kockázatú betegek rangsorolásában - emelte ki Vageesh Jain, a londoni egyetem kutatója, aki egyben a tanulmány társszerzője.
245 ezernél is több beteg
Az új koronavírus már több mint 245 ezer embert fertőzött meg világszerte, az áldozatok száma pedig meghaladt a 8500-at. A légzőszervi fertőzés enyhébb esetekben csak magas lázat és köhögést idéz elő, de akár légszomjat és tüdőelégtelenséget is okozhat.
A londoni egyetem kutatói hét kisebb kínai tanulmányt elemeztek, amelyekben 1813, laboratóriumban diagnosztizált koronavírusos beteg esetét vizsgálták. Azt látták, hogy a légszomjjal küzdő betegeknél 3,7-szer nagyobb a valószínűsége annak, hogy súlyos állapotba kerülnek, valamint 6,6-szorosára nő annak kockázata, hogy intenzív osztályon kell őket ápolni. A COPD-betegek esetében viszont már 6,4-szer, illetve 17,8-szor nagyobb a rizikó.
Szigorúan kartávolságra egymástól! - olvasson bele társportálunk, az nlc.hu karanténnaplójába!