Koronavírus: nem csak az emberekre veszélyes

Több száz állatfaj génállományát hasonlították össze kutatók az emberével, azt a receptort vizsgálva, amelyhez az új koronavírus kapcsolódik a szervezetben. A vizsgált fajok mintegy 40 százalékáról állapították meg így, hogy fogékony lehet a fertőzésre.

Év eleje óta világszerte rengeteg orvos, járványügyi szakember és tudós kutatja az új koronavírust (SARS-CoV-2), munkájuknak hála pedig egyre többet tudunk a kórokozó felépítéséről, viselkedéséről, terjedésének módjáról. Mára ismert például, hogy az ACE2-enzim segítségével képes kapcsolódni a gazdasejtekhez. Az ACE2 a szervezetünk több részén megtalálható különböző szövetekben és sejtekben, például az orrban, szájban és tüdőben is. Az emberek esetében az ACE2 fehérje 25 aminosava játszik szerepet abban, hogy a vírus kötődni tudjon hozzá. A Kaliforniai Egyetem tudósai éppen ezért azt vizsgálták, hogy az állatvilágban mely fajoknál található még meg ez az aminosav-sorozat.

"Senki nincs biztonságban, amíg mindenki nincs biztonságban" A koronavírus elleni jövőbeni oltóanyagok felhalmozása ellen szólalt fel Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója, leszögezve, hogy a versengés a járványhelyzet romlásához vezet. Részletek itt.

A vizsgálatba összesen 410 gerinces fajt vontak be, a madarak, halak, kétéltűek, hüllők és emlősök osztályából is válogatva. "Úgy gondoljuk, hogy azok az állatok vannak a legnagyobb fertőzésveszélynek kitéve, amelyek ACE2 molekulájában mind a 25 aminosav megfigyelhető, akárcsak az emberek esetében. Minél nagyobb a különbség, annál kisebba koronavírus-fertőzés kockázata" - idézi az EurekAlert.org Joana Damast, a kutatást összefoglaló tanulmány egyik szerzőjét.

Többek között a nyugati síkvidéki gorilla is fogékony a koronavírus-fertőzésre. Fotó: Getty Images
A többi között a nyugati síkvidéki gorilla is fogékony a koronavírus-fertőzésre. Fotó: Getty Images

Új veszély fenyegeti a kihalás szélén lévő állatokat

Ez alapján a 410 faj negyven százaléka fogékony lehet az új típusú koronavírus-fertőzésre. A legmagasabb kockázati csoportba pedig olyan veszélyeztetett vagy kihalás szélén álló fajok tartoznak, mint például a szumátrai orangután, a fehérarcú bóbitásgibbon és a nyugati síkvidéki gorilla. Egy fokkal jobb a helyzete a palackorrú delfineknek, de azért még esetükben is magas a betegség rizikója. Érdekes viszont, hogy a háziállatok többségénél (ló, kutya, sertés) alacsony - mégis tudni olyan esetekről, ahol a kiskedvenc elkapta gazdájától a koronavírust.

Kutatók ezért hangsúlyozták, hogy további vizsgálatok szükségesek az irányban, hogy állatoknál pontosan hogyan zajlik a fertőzés. Addig is azonban fontos lenne, hogy a veszélyeztetett állatfajok közelében élő népcsoportok, vagy a velük állatkertekben dolgozó szakemberek mindent megtegyenek annak érdekében, nehogy átadják nekik esetleg a vírust, ezzel pedig tovább csökkentsék az amúgy is szegényes populációt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy esküvőn terjedt szét a koronavírus Amerikában, olyanok is elkapták a fertőzést a vendégektől, akik nem is vettek részt a lagzin. A szomorú, de egyben tanulságos esetről az nlc.hu számolt be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.