A tesztelések száma elérte a kapacitási korlátot, heti 70 ezer körül értékről nem nőtt tovább az elmúlt hetekben - mutatott rá a szakember a portfolio.hu-nak adott interjúban. Hozzátette, ennek nem az az oka, hogy a járvány terjedése lassult volna, hiszen a pozitív tesztek aránya folyamatosan emelkedik, és immár meghaladja a 10 százalékot. Márpedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása úgy fogalmaz, hogy 5 százalék feletti pozitivitási arány esetén a tesztkapacitások elégtelenségéről beszélhetünk.
"A járványgörbét a laboratóriumi vizsgálattal megerősített napi új esetek száma rajzolja ki, ezekből a vizsgálatokból azonban kevesebb van, mint amennyire szükség volna ahhoz, hogy az új eseteket azonosítani tudjuk. A surveillance rendszerünk tehát elérte a felső határát" - fogalmazott Oroszi Beatrix. Hozzátette, éppen ezért nem tudhatjuk, hogy amennyiben rendelkezésre állna a kellő kapacitás, úgy nem mutatnának-e ki akár napi 1500 vagy még több új fertőzést az országban.
Ezzel együtt az epidemiológus leszögezte, nem igaz, hogy egyáltalán ne ismernék a járványügyi helyzetet. Egyfelől ugyanis a kapacitási hiányosságok miatt valóban óvatosan kell kezelni a tesztekkel igazolt új esetek számának alakulását, másfelől akadnak viszont más mutatók is, amelyek segítséget nyújthatnak a koronavírus terjedésének követéséhez. Ezek között említette a kórházi kezelést igénylő esetek gyakoriságának növekedését és a halálozás alakulását. Mindazonáltal ezek az indikátorok már csak a folyamat végét mutatják meg. "A folyamat elejéről, a járvány terjedéséről a leggyorsabb és legjobb információt a napi új esetek száma jelentené továbbra is, ha ez az információ megbízható adatokon alapulna" - hangsúlyozta a szakértő.