Két hónapot elvesztegethetett a világ a kínai kormány magatartása miatt az új típusú koronavírus-fertőzés elleni küzdelemben, ugyanis ha Peking azonnal és pontosan tájékoztatott volna a járvány kirobbanására vonatozó adatokról és fejleményekről, akkor a nemzetközi közösség időben megkezdhette volna a felkészülést - jelentette ki Robert O'Brien amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán.
Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter a képviselőház felügyeleti bizottsága előtt arról beszélt, hogy a kormányzat lépéseket tervez a gyorsan terjedő vírus gazdasági hatásainak semlegesítésére. A járványt egy hurrikánhoz hasonlította, valamint kifejtette, hogy bár költséges lesz a kezelése, Donald Trump elnök eltökélt abban, hogy megvédje az amerikai állampolgárokat és cégeket. Szerinte a turisztikai ipar mellett leginkább a kis- és középvállalkozások szenvedhetik meg a járványt, így a kormányzat különböző eszközökkel több százmilliárd dollárt pumpálhat a gazdaságba.
Tízszer halálosabb az influenzánál
A tárcavezető elmondta azt is, hogy a kormányzat a járvány ügyében együttműködik a nemzetközi közösséggel. Mnuchin kiemelte: fontos, hogy a megbetegedett dolgozókat ne érjék anyagi károk, ezért arra ösztönzik a munkaadókat, hogy változatlanul folyósítsák az otthon maradók fizetését, s ezt majd a kormányzat kompenzálja a cégeknek. "Nem akarjuk a fizetés kiesésével büntetni azokat, akik megbetegedtek vagy elővigyázatosságból otthon maradtak" - fogalmazott. Fontosnak mondta továbbá, hogy a törvényhozásban megállapodjanak a vírus okozta károk enyhítését célzó gazdaságélénkítő csomagban.
Anthony Fauci, az amerikai Országos Egészségügyi Központ Fertőző Betegségek Intézetének igazgatója a meghallgatáson kijelentette, hogy az új típusú koronavírus tízszer halálosabb , mint a hagyományos influenza. Felszólalásában azt kérte, hogy az emberek maradjanak távol a nagy tömegeket vonzó rendezvényektől. "Ha ez azt jelenti, hogy a kosárlabda-mérkőzést üres stadionban kell lejátszani, akkor legyen így!" - közölte.
Az orvosprofesszor kifejtette, hogy az Egyesült Államokban romlani fog a helyzet, szerinte a közösségeken belüli fertőzések száma meredeken emelkedik majd. "Az ilyen jellegű fertőzéseket nagyon nehéz féken tartani" - hangoztatta. Megjegyezte, hogy bár "bizonyos értelemben" féken tartják a vírus terjedését, az amerikai egészségügyi hatósások munkáját nehezíti, hogy változatlanul sokan utaznak be az országba olyan államokból, ahol erőteljes az átfertőzöttség.
Mítoszok és álhírek tömege árasztotta el az internetet a koronavírussal kapcsolatban. Hogy miknek nem szabad bedőlni, arról bővebben az nlc.hu cikkében olvashatnak!