Azt lehet mondani, hogy a brit koronavírus-mutáns kiválasztódott, hiszen az új minták csaknem 100 százalékában ezt a variánst mutatták ki. Csupán 1-2 kivétel van, amikor a cseh vagy dél-afrikai változatot azonosították - ismertette Müller Cecília országos tisztifőorvos.
"Nincs mire várni"
A szakember leszögezte, hogy csakis összefogással tudjuk megakadályozni, hogy még több áldozatot szedjen az új típusú koronavírus . Azt kérte, hogy ne válogassunk, hiszen minden Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos. Mint mondta, nincs mire várni, ugyanis ismét rekordot döntött a halottak napi száma, a védőoltás pedig megvéd a súlyos, akár halálos kimenetelű COVID-19-től. Beszélt arról is, hogy óriási az egészségügy leterheltsége, ezért minden munkaerőt bevetnek, de a lakosságnak is mindent meg kell tennie azért, hogy ne fertőződjön meg. "Kötelességünk és felelősségünk magunkat és egymást is megvédeni ettől a borzalmas betegségtől" - hívta fel a figyelmet, kitérve arra, hogy a védettség kialakulásáig nagyon fontos, hogy mindenki betartsa a higiéniai szabályokat és az érvényes korlátozásokat.
Az e heti oltási terv
A hazai oltási program haladásával kapcsolatban György István, az oltási munkacsoport vezetője úgy fogalmazott, hogy Magyarország az egyik leggyorsabb oltási sebességét diktálja az Európai Unión (EU) belül. Nálunk ugyanis már a lakosság 16,4 százaléka legalább az első oltást megkapta, szemben a 9,2 százalékos uniós átlaggal - mondta. Kiemelte, továbbra is az idősek COVID-19 elleni immunizálása a fő prioritás, és a következő 3-4 hétben is az ő oltásukat tartják a legsürgetőbb feladatnak. Egyébként a eddig regisztrált 65 feletteik 65 százalékát már sikerült beoltani - jegyezte meg.
Az oltási munkacsoport vezetője ismertette, hogy a ma érkezett Prfizer-BioNTech-vakcinákat egyenesen a kórházi oltópontokra viszik, a koronavírus elleni védőoltásra a háziorvosok küldhetik a pácienseket, praxisonként átlagosan 31 főt. A háziorvosok pedig 3-féle vakcinát kapnak:
- minden háziorvoshoz eljuttatnak 5 ampulla Sinopharm-vakcinát,
- 2160 megyei praxis 1-1 ampula AstraZeneca-oltást,
- míg a Moderna-oltóanyag nagy részét 2. körös oltásra használják fel, a többit pedig a fővárosi háziorvosok között osztják szét.
Az új, szerdától szerdáig tartó oltási hétre vonatkozó terv szerint tehát összesen 215 ezer regisztrált idős embert olthatnak be - 157 ezer személyt a kórházakban, csaknem 58 ezer pácienst pedig a háziorvosoknál. Emellett a védekezésben résztvevők - a rendőrök és a katonák - oltása is folytatódik, az ő védettségük ugyanis alapvető Magyarország biztonsága érdekében - fűzte hozzá György István. Kitért arra is, hogy hamarosan munkába állítják a kis településeken a Magyar Honvédség oltóbuszait is, hogy még inkább felgyorsulhasson a lakosság immunizálása.
CanSino és CoviShield vakcina: ezt kell tudni róluk - olvassa el összefoglalónkat!