Koronavírus: új omikron variánst találtak, még sok a kérdés

Nemrégiben felfedezték a COVID-19 vírus omikron változatának alváltozatát. Most azt vizsgálják, hogy ennek megjelenése miként befolyásolhatja a jövőbeni világjárvány terjedését.

Az eredeti omikron variáns vált az elmúlt hónapokban domináns vírustörzzsé a világon, de a brit egészségügyi hatóságok több száz esetet azonosítottak a legújabb, BA.2-nek nevezett omikron-változatból. A nemzetközi adatok pedig arra utalnak, hogy az új változat viszonylag gyorsan képes terjedni. Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége (UKHSA) január első tíz napjában több mint 400 esetet azonosított Nagy-Britanniában, és jelezték, hogy a legújabb változatot mintegy 40 másik országban is kimutatták, többek között Indiában, Dániában és Svédországban is - írta a Medical Express nevű orvosi szaklap.

omi
Az első adatok szerint az új omikron variáns nem veszélyesebb, mint az "eredeti" omikron. Fotó: Getty Images

További vizsgálatok kellenek

Az UKHSA pénteken jelezte, hogy a BA.2 alvonalát vizsgálat alatt álló variánsként (VUI) jelölte meg, mivel az esetek száma egyre nő, még akkor is, ha Nagy-Britanniában jelenleg a BA.1 vonal marad a domináns. A hatóság hangsúlyozta, hogy "még mindig bizonytalanság van a vírusgenom változásainak jelentőségét illetően", ami fokozottabb vizsgálatot igényel, miután a BA.2-es előfordulási gyakorisága hirtelen emelkedésnek indult Indiában és Dániában.

A kutatókat meglepte az a gyorsaság, amellyel az Ázsiában felbukkant új alfaj Dániában is teret nyert.

A tudósoknak további vizsgálatokra van szüksége ahhoz, hogy megértsék a vírus fejlődését és mutálódását . Az első eredmények szerint a vírus legújabb változata nem rendelkezik azzal a specifikus mutációval, amellyel a BA.1 és a delta variáns igen. Noha a BA.2-t még nem nyilvánították aggodalomra okot adó változatnak, szakértők szerint az országoknak résen kell lenniük. Biztató, hogy Franciaország január közepén a fertőzések megugrására számított, amely mégsem nem következett be. Elképzelhető, hogy a kedvező adat talán ennek az alváltozatnak is köszönhető, amely nagyon fertőzőnek tűnik, de nem virulensebb, mint a BA.1, vélik szakértők.

Elsőre nem súlyosabb, mint az eredeti omikron

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósokat elsősorban az új változat fertőzési képessége és a súlyossága érdekli. A Genfi Egyetem Globális Egészségügyi Intézete szerint egyelőre az a percepció, hogy a BA.2-es esetek súlyossága hasonló az eredeti omikronos esetekhez. Vagyis az Indiából és Dániából származó nagyon korai megfigyelések arra utalnak, hogy nincs drámai különbség a súlyosságban a BA.1-hez képest - tweetelte Tom Peacock, a londoni Imperial College virológusa, hozzátéve, hogy a legújabb variáns sem kérdőjelezi meg a meglévő vakcinák hatékonyságát .

Peacock hangsúlyozta, hogy jelenleg nem tudják pontosan meghatározni, hogy mennyivel nagyobb a BA.2 fertőzőképessége a BA.1-hez képest. Azonban érdemes néhány előzetes véleményt, közelítő megfigyelést tenni. Például nem valószínű, hogy a BA.2 egy második omikron-hullámot okozna. "Egyelőre csak annyit tudunk, hogy a BA.2 többé-kevésbé megfelel az omikron vírus általunk ismert jellemzőinek" - mondta. Természetesen még további vizsgálatok szükségesek, hogy tisztázzák az új variáns természetét, viselkedését. Ezeket a vizsgálatokat a következő napokban elvégzik a kutatók, így egy hét múlva már többet tudhatunk az omikron új alvariánsáról.

"Az omikron sem a barátunk. Az idősekben, a súlyos immunhiányosokban, daganatosokban, tüdőbetegekben, vesebetegekben képes súlyos megbetegedést okozni, pláne, ha nem oltottak. A rizikócsoportok ugyanazok" - hívta fel a figyelmet a hazai szakértő .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Reggelig előfordulhat eső, de északon ónos eső, havazás is kialakulhat. Később főként az északkeleti határszélen lehet vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő este -4, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra