Koronavírus: újabb álhír terjed a vakcináról

Minden tudományos alapot nélkülöző álhír terjed az interneten arról, hogy a beoltott személyek közelében tartózkodóknál különböző mellékhatások jelentkezhetnek.

A járvány kitörése óta a társadalom egy szűk, de annál aktívabb és hangosabb csoportja hajmeresztő összeesküvés-elméleteket gyárt a vírus terjedésével és a vakcinákkal kapcsolatban. Egy nemrég szárnyra kapott, a közösségi médiában gyorsan elterjedt elmélet szerint a beoltott emberek közelében tartózkodó nők menstruációs ciklusa felborul, ha pedig a nő terhes, el is vetélhet emiatt. Természetesen a hír nemcsak hamis, de szembemegy a biológia alapvető szabályaival is - írja a The New York Times .

Menstruáció pandémia idején: miért borulhat fel a ciklus? A menstruáló nők nagy része az elmúlt egy évben azzal is szembesült, hogy ciklusa megváltozott - erre utalnak egyes felmérések. Kattintson a részletekért!

Az oltóanyag egyik összetevője sem képes elhagyni a testet

A különös elmélet szerint, amelyet az oltásellenes oldalak osztanak tovább, a vakcinát megkapó emberek szervezetéből valamilyen módon "kipárolog" az oltóanyag egy része. A közelben tartózkodó embereket pedig ez a párolgás ugyanolyan módon károsíthatja, mint például a füst a passzív dohányzás során. A cikk szerint egy floridai magániskola arra utasította a beoltott dolgozókat, hogy ne lépjenek kapcsolatba a diákokkal és a többi tanárral, szerintük ugyanis a vakcinázott személy már legalább három, ott tanító nő menstruációs ciklusát megzavarta.

Különös tévhit terjed az interneten az oltásokról. Fotó: Getty Images
Különös tévhit terjed az interneten az oltásokról. Fotó: Getty Images

A cikkben megszólaló szakértő szerint persze ennek az állításnak semmilyen tudományos alapja nincsen és a biológia alapvető szabályaival is szembemegy. Az oltóanyag egyik összetevője sem képes elhagyni a testet, a vakcinák pedig arra szolgálnak, hogy felkészítsék a szervezetet a vírussal való találkozásra - hangsúlyozta Emily Martin, a Michigan Egyetem epidemiológusa.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Előfordulhat, hogy egyes nők menstruációs ciklusa a járvány ideje alatt megváltozott , ehhez azonban semmi köze az oltásoknak, sokkal inkább a stressznek és a karantén miatti, mozgásszegény életmódnak. Dr. Christopher M. Zahn nőgyógyász szerint az efféle összeesküvés-elméleteket csak abból a célból terjesztik, hogy gyengítsék a vakcinák iránti bizalmat, amelyekről klinikai vizsgálatok során bizonyosodott be, hogy hatékonyak és biztonságosak is. Hozzátette: egyetlen tanulmány sem talált összefüggést a vakcina és a menstruációs ciklus változásai között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.