Koronavírus: újabb komplikáció egy ígéretes oltásnál

A WHO vakcinafejlesztési listáján első helyen álló COVID-oltásjelölt klinikai tesztelését kellett leállítani Brazíliában, mert nem várt, súlyos esemény következett be.

Igazi érzelmi hullámvasút volt a hétfői nap a vakcinagyártóknak, főképp annak a maroknyi 11 fejlesztőcégnek, illetve konzorciumnak, amelyek már a klinikai tesztelés harmadik, azaz az engedélyeztetési eljárások előtti utolsó fázisában jár. A Pfizer és a német Biontech ugyanis bejelentette: kísérleti oltóanyaguk 90 százalékban hatásos lehet.

Koronavírus: hatékony az amerikai-német vakcina Kilencven százalékban hatásos lehet az amerikai Pfizer és a német Biontech gyógyszergyártó által kifejlesztett kísérleti oltóanyag az új típusú koronavírus ellen - jelentette be a két cég hétfőn. További részletek itt .

A hírre a tőzsdék meredek emelkedéssel, a kutatók bizakodással, sokak pedig kitörő örömmel reagáltak. Eközben azonban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vakcinajelölteket felvonultató listáján az első helyen álló Sinovac, egy kínai gyógyszercég szintén harmadik fázisban lévő oltásának klinikai kíséleteit felfüggesztették Brazíliában, mert "súlyos, nem várt esemény" következett be - adta hírül a BBC . A brazil egészségügyi szabályozásért felelős hivatal, az Anvisa szerint az eset még október 29-én történt, ám további részleteket nem árultak el. Ahogyan a CoronaVac névre keresztelt oltóanyagot fejlesztő Sinovac Biotech is hallgat egyelőre.

Bár az CoronaVac még csak a klinikai tesztelés harmadik fázisában jár, Kínában már százezreket immunizáltak vele. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
Bár az CoronaVac még csak a klinikai tesztelés harmadik fázisában jár, Kínában már százezreket immunizáltak vele. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Nem véletlen egyébként, hogy több oltóanyagot is tesztelnek a dél-amerikai államban, Brazíliában ugyanis - az Egyesült Államok és India után - a harmadik legsúlyosabb a járványhelyzet. A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint eddig több mint 5,6 millió igazolt esetről tudni az országban, a COVID-19-cel összefüggésbe hozható halálesetek száma pedig átlépte a 163 ezret.

Egy haláleset lehet a közvetett ok

A portál beszámolója szerint hétfőn az Anvisa mindössze annyit közölt, hogy "súlyos, nemkívánatos esemény után döntött a CoronaVac oltás klinikai vizsgálatának megszakításáról". Azt a hivatal nem árulta el, hogy mi történt, sem pedig azt, hogy hol. A brazíliai kísérletek közreműködőjének, a Butantan orvosi kutatóintézetnek a vezetője, Dimas Covas azonban nem volt ennyire szűkszavú. A helyi lapoknak azt mondta, egy haláleset miatt függesztették fel a klinikai vizsgálatokat. A Reutersnek nyilatkozva azonban állította, a halálesetnek nincs köze az oltáshoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Máshol egyelőre nincs gond

Eközben viszont Indonéziában és Törökországban tovább folytatódnak a Sinovac vakcinajelöltjének késői stádiumú kísérletei, eddig egyik ország sem jelentette be a felfüggesztést. Sőt, az indonéz állami tulajdonban lévő Bio Farma, ami a Sinovac kísérleteinek helyi partnere, a Reuters hírügynökségnek úgy fogalmazott, minden zökkenőmentesen zajlik.

Vakcinafejlesztés idővonala

Nem az első eset

A klinikai vizsgálatok felfüggesztése azonban nem is annyira szokatlan. Legutóbb - ahogy arról a HáziPatika.com-on is beszámoltunk - szeptemberben, az Egyesült Királyság szüneteltette egy másik COVID-19 vakcina vizsgálatait, mert az egyik résztvevőnél felmerült a mellékhatások lehetősége. Végül néhány nappal később folytatták az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű oltóanyagjelöltjének vizsgálatait, mivel a szabályozó hatóságok szerint az biztonságosnak bizonyult.

Érdemes megjegyezni, hogy Jair Bolsonaro brazil elnök korábban nyíltan az AstraZeneca-oltás mellett tette le a voksát, mondván, kormánya nem vásárolna kínai gyártmányú COVID-19 vakcinát.

Kínában már javában oltanak

A Sinovac vakcinajelöltjét pedig Kínában már százezrek immunizálására használták egy vészhelyezti program keretében. A BBC beszámolója szerint, melyet felvételekkel is alátámasztottak, a helyi hatóságok jóváhagyása után már múlt hónapban több százan várakoztak oltásra Jivu városában. Kínában a CoronaVac mellett további két vakcinával is immunizálják már az embereket. A Sinovac egy korábbi nyilatkozatban közölte, már szinte minden alkalmazottját és azok családtagjait is beoltották. A kínai egészségügyi hatóságok pedig azt mondták, nem figyeltek meg súlyos mellékhatásokat a klinikai vizsgálatok során.

Újabb város hozza vissza a vásárlási idősávot. A döntés értelmében piacra 11 és 12 óra között csak a 65 év felettiek mehetnek - további részletek társportálunk, az nlc.hu cikkében .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.