Koronavírus: újabb nyomós érv a védőoltás mellett

A várandós nő koronavírus-fertőzése esetén magasabb a halvaszületés kockázata. A rizikó mértéke ráadásul a delta variáns megjelenésével négyszeresére emelkedett - állapította meg az amerikai járványügyi hivatal (CDC) friss jelentése.

"A koronavírus-fertőzés anyára és gyermekére jelentett veszélyei messze nagyobbak , mint bármilyen lehetséges oltási mellékhatásé" - véli a Swansea Egyetem két szakértője.

A CDC munkatársai 736 amerikai kórház 1,2 millió szülésének adatait elemezték a 2020 márciusa és 2021 szeptembere közötti időszakra vonatkozóan. Halvaszületés nagyon ritkán, mindössze 8154 esetben fordult elő, ugyanakkor kiderült, hogy a COVID-19-cel küzdő váradósok esetében minden nyolcvanadik szülésnél történt halvaszületés, míg a koronavírussal nem fertőzött kismamáknál csak minden 155. szülés végződött így. A koronavírus-fertőzöttek körében gyakoribb volt a halvaszületés a krónikus magas vérnyomásban és egyéb szövődményekben szenvedők esetében, beleértve az intenzív osztályon kezelteket vagy lélegeztetőgépen lévőket is.

A koronavírus-fertőzés fokozhatja a halvaszülés kockázatát a várandósoknál
A koronavírus-fertőzés fokozhatja a halvaszülés kockázatát a várandósoknál.Fotó: Getty Images

Újabb érv a védőoltás mellett

Ezek az eredmények még inkább felhívják a figyelmet a koronavírus-fertőzés megelőzésének fontosságára, beleértve a terhesség előtti vagy alatti védőoltás felvételét - emelte ki Carla DeSisto, a CDC kutatója, a jelentés társszerzője. A jelentésben ugyan nincs adat arról, hogy a vizsgált kismamák közül hányan kaptak COVID-19 elleni védőoltást, de a szerzők megjegyezték, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt nyáron a delta variáns megjelenése után a beoltott várandósok aránya 30 százalékos volt. A jelentés szerzői megjegyezték továbbá, hogy orvosi feljegyzésekre támaszkodtak, és azt nem tudták megállapítani, hogy a koronavírus-fertőzés az állapotos nőknél a terhesség előtt vagy alatt következett-e be.

Ne becsüljük alá a veszélyt

Bár a halvaszületés abszolút kockázata alacsony, a terheseknek nem szabad alábecsülniük a koronavírus-fertőzés veszélyeit - hangsúlyozta az eredményeket kommentálva Mark Turrentine, a houstoni Baylor College of Medicine professzora, a téma szakértője. Joseph Biggio, a New Orleans-i Ochsner Health egészségügyi szolgáltató magas kockázatú terhességekkel foglalkozó specialistája szerint ugyanakkor a tanulmány azt nem bizonyítja, hogy a COVID-19 halvaszületéseket okozott volna. Szerinte lehetséges, hogy egyes nők olyan súlyos állapotban voltak, hogy az életükért küzdő orvosok "nem tudtak beavatkozni egy olyan magzat érdekében, amelyről tudták, hogy bajban van".

A magzat immunrendszerének fejlődését befolyásolja, ha az anya a várandósság alatt megfertőződött koronavírussal - állapították meg közelmúltbeli tanulmányukban a brit King's College London kutatói.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra