A beoltottak számára rendezett nyereményjátékkal, az úgynevezett vakcinalottóval próbálják a koronavírus elleni vakcina felvételére ösztönözni a nagyrészt még mindig beoltatlan román lakosságot. A játék október elsején indul majd és az év végéig tart.
Akár 1 millió lejt is nyerhet, akit beoltanak
A szabályzat értelmében három hónapon keresztül hetente, havonta, illetve további két rendkívüli alkalommal rendeznek sorshúzásokat, amelyeken azok a beoltottak vesznek részt, akik letöltötték maguknak az uniós digitális Covid-igazolványt a román kormány által üzemeltett honlapról. A heti húzásokon 80 darab, egyenként 10 ezer lejes (710 ezer forintos) és egy-egy 300 ezer lejes (csaknem 21,4 millió forintos), a havi húzásokon egy-egy 100 ezer lejes nyereményt (7,1 millió forintos), a karácsonyi-szilveszteri időszakban pedig egy 500 ezer lejet (35,6 millió forintos) és egy 1 millió lejes (71,3 millió forintos) főnyereményt sorsolnak ki.
A vakcinalottó 15 millió lejes nyereményalapjának fedezetét a gazdasági minisztérium utalja át a román lottótársaságnak. A nyereményjátékban azok is részt vehetnek, akik már korábban megkapták a Pfizer-, a Moderna- vagy AstraZeneca-vakcina mindkét adagját, vagy az egydózisú Janssen-vakcinát.
Étkezési utalványokat is osztanak
A román kormány ezen kívül étkezési utalványokkal is próbálja oltakozásra bírni a lakosságot. Ezek kiosztása várhatóan szintén októbertől kezdődik. Az öt darab, egyenként 20 lej (1420 forint) értékű étkezési utalványra azok jogosultak, akik augusztus 31-ét követően - vagyis az étkezési utalványokat és oltáslottót bevezető sürgősségi kormányrendelet hatályba lépése után kapták - meg bármely COVID-19 elleni vakcina második, vagy az egydózisú Janssen-oltás egyetlen adagját.
A 19,3 millió lakosú Romániában eddig mindössze alig 5,4 millió ember kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Ez a beoltható 12 év feletti lakosság 31,8 százaléka.
A beoltottak az oltatlanokhoz képest sokkal enyhébb tüneteket tapasztalnak, ha mégis megfertőződnek az új típusú koronavírussal. Épp ezért sokan azt gondolják, hogy csak egy egyszerű náthával küzdenek - egészen addig, amíg a COVID-teszt pozitív eredményt nem mutat.