"Többször hangsúlyoztuk, hogy a nádasok kiterjedésének és állapotának megőrzése mennyire fontos a tó egészének egészsége szempontjából. A Keszthelyi-medence, a Tihanyi-félsziget és a Szigligeti-öböl a legérintetlenebb, leginkább a természetközeli partszakaszokat foglalja magában. Ezen térségek egyre növekvő mértékű terhelése kiemelten ellenjavallt" - olvasható a közleményben.
Környezeti krízis fenyeget
A tudósok hangsúlyozták: amennyiben a hajózási, a turisztikai és a településfejlesztési szempontok egyre nagyobb súlyt kapnak a természet védelmével szemben, úgy az előbb-utóbb bekövetkező környezeti krízis éppen a tó - turisztikailag oly fontos - vonzerejének drasztikus csökkenését eredményezi majd.
Mint írták, nincsenek abban a helyzetben, hogy rendelkezéseket és beruházásokat vétózzanak meg, de közszolgálati kötelességüknek tekintik, hogy minden érintettet figyelmeztessenek a veszély növekvő mértékére.
Gigaberuházás az egyik legszebb részen
A Balaton-környéki beruházások száma egyébként folyamatosan gyarapszik. Október végén az Index írt például arról, hogy megkezdődtek egy ipari kikötő építésének előkészületei, amelyet a Balaton egyik legszebb területén, Balatongyörök és Vonyarcvashegy határában fognak felhúzni. "Az iszap partra transzportálása mellett lehetőség nyílik nagy tömegű kőberakásra, és egy komoly téli kikötő kialakítására, ahol a Bahart flottáját és az egyéb ipari jellegű flottát is be lehetne fogadni. Egy olyan központi fekvésű ipari létesítmény alakulna ki, amire égetően nagy szükség van a Balatonon" - idézi a portál Pécseli Pétert, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének vezetőjét.