A Prestige tankhajó 2002-es katasztrófája utáni kárelhárítási munkálatokban részt vevő halászok egy kedden közzétett tanulmány szerint kromoszóma-károsodás és légzőszervi betegségek tüneteit mutatják.
Az amerikai Annals of Internal Medicine folyóiratban közölt tanulmányt spanyol kutatók készítették 2004 szeptembere és 2005 februárja között 501 halász részvételével.
A libériai bejegyzésű Prestige tankhajó 2002. november 19-én az ökológiai sokféleségéről híres galíciai partoknál kettétört, majd elsüllyedt. A hajóból 64 ezer tonna sűrű gázolaj ömlött a tengerbe, több ezer kilométernyi területet beszennyezve Franciaország, Spanyolország és Portugália atlanti-óceáni partvidékét.
A spanyol tanulmány szerint a szennyezés elhárításában részt vevők körében magas volt a légzőszervi tünetek előfordulási gyakorisága, magasabb volt a kilélegzett levegő kondenzátum légúti károsodásra utaló biomarker tartalma illetve a limfocitákban bekövetkező kromoszómaváltozások gyakorisága, mint azokban az emberekben, akik nem vettek részt a takarítási munkálatokban.
A szakértők szerint a keringő limfocitákban bekövetkező kromoszóma-károsodás korai jele a rák megnövekedett kockázatával összefüggő genotoxicitásnak. A tanulmány úgy foglalta össze az eredményeket, hogy a jelentős olajömlés környezetvédelmi kárelhárító munkálataiban való részvétel negatív egészségügyi hatásokkal jár. A kutatók ugyanakkor azt is hozzátették, nincs bizonyíték arra, hogy az olaj behatása okozta a rendellenességeket.
A tanulmány szerint ráadásul az eredményeket nem lehet kivetíteni más típusú olajkiömlésekre, így nem lehet előre jelezni, milyen hatást gyakorolnának más olajömlések, például a Mexikói-öbölben bekövetkezett katasztrófa a behatásnak kitett emberekre.
A kutatók ugyanakkor arra szólítják fel az olajeltakarítási munkálatok szervezéséért felelős hatóságokat, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést a kárelhárításban részt vevők egészségének maximális megóvása érdekében, és hozzanak létre szisztematikus nyilvántartást, hogy nyomon lehessen követni a szennyeződésnek kitett dolgozókat érő esetleges negatív egészségügyi hatásokat.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress