Kullancscsípés utáni teendők

Ha egy kirándulás után kullancsot fedezel fel magadon, gyermekeden vagy kutyádon, az első reakciód talán az ijedtség. Mind jól tudjuk ugyanis, hogy ezek a kis vérszívók akár veszélyes betegségeket is terjeszthetnek. Nem kell azonban rögtön pánikba esni! Mutatjuk, mit kell tenned.

„A kullancsok számos betegséget terjesztenek, Magyarországon a Lyme-kór és a vírusos agyhártya-/agyvelőgyulladás (meningo-encephalitis) a két leggyakoribb  kullancs által terjesztett betegség” – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) ismertetőjében. Mint írták, minél több időt tölt a bőrbe fúródva a kis vérszívó, annál nagyobb a potenciálisan veszélyes kórokozók átvitelének esélye. Nézzük tehát, mit kell tenned, ha megcsípett egy kullancs.

kullancs eltávolítása
A legfontosabb, hogy a kullancsot minél hamarabb távolíts el! Fotó: Getty Images (illusztráció)

Teendők kullancscsípés után

Ahogy az a kismarosi Málnalevél Patika által megosztott infografikán is látható, az alábbi négy szabály a legfontosabb:

  • Ne ess pánikba!
  • Ne várj (amíg elérsz az orvoshoz, kinyit a patika vagy holnap lesz)!
  • Ne piszkáld és ne is kenj rá semmit!
  • Ne nyomd össze a kullancs testét kihúzás közben!

A lényeg tehát az, hogy a kullancsot minél hamarabb távolíts el! Bár a régi népgyógyászati praktikák szerint egyszerűbb kihúzni az élősködőt, ha előtte zsírral vagy olajjal bekenve csúszóssá tesszük, ezzel inkább ne próbálkozz! Ma már tudjuk, hogy ennek hatására csak fuldokolni kezd a kullancs, és még nagyobb mennyiségben üríti a fertőző nyálát az áldozatába.

A legjobb, ha egy kullancseltávolító kanalat használsz, ez ugyanis gyötrés- és fertőzésveszély-mentesen távolítja el a vérszívót. Ám ha ilyened nincs otthon, akkor sincs ok pánikra: egy csipesz, egy darab cérna vagy akár két hosszabb köröm is megteszi. Bármilyen módszert is használsz, a kullancsot a bőrödhöz minél közelebb ragadd meg, és teste összenyomása nélkül, lassan és óvatosan húzd felfelé, amíg az élősködő magától el nem engedi a bőrödet!

tippek a kullancs eltávolításához infografika
Tippek a kullancs eltávolításához. Forrás: Málnalevél Patika – Kismaros / Facebook

Baljós tünetek kullancscsípés után

Sajnos a kullancs eltávolítása után még nem nyugodhatsz meg teljesen, egy esetleges fertőzés tünetei ugyanis még néhány nap/hét lappangás után is megjelenhetnek. A csípés helyét és az általános közérzetedet tehát utólag is érdemes figyelni. Ha az alábbi panaszok közül bármelyiket észleld egy kullancscsípést követően, mindenképpen fordulj háziorvosodhoz:

  • legalább 5 centiméter átmérőjű, vöröses vagy kékeslilás bőrpír a csípés helyén;
  • láz,
  • fejfájás,
  • izom- és ízületi fájdalom.

Ha pedig esetleg szívdobogásérzés, bénulás, nehézlégzés vagy súlyos fejfájás jelentkezne, ne várj a háziorvosod rendelési idejének kezdetéig! Keresd fel a területileg illetékes sürgősségi ügyeletet, hívd a 112-t és kérd a mentők segítségét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős, főként nyugaton, délnyugaton tartósan borult idő várható sokfelé esővel, záporral. Délkelet, kelet felől lassan elkezd szakadozni, csökkenni a felhőzet, ezzel együtt a csapadékhajlam is csökken. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. Késő estére 8 és 12 fok közé hűl le a levegő. Ma még a ciklon az utolsókat rúgja, hatását azonban még intenzíven érezteti.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra