A Vöröskereszt arra szólította fel az európai országokat, hogy tegyék kötelezővé az életmentő elsősegélynyújtó tanfolyamokat, mert az emberek ezen a téren túlságosan a sürgősségi szolgálatokra hagyatkoznak.
"Az igazság az, hogy biztatóan hangzik, hogy az európai országok 56 százaléka kötelezővé tette az elsősegélyt a jogosítvány megszerzéséhez, ez azonban nem elegendő. Úgy véljük, európai szintű szabályozásra lenne szükség" - nyilatkozta Dianne Issard, a francia Vöröskereszt elsősegély szakértője.
A Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége által készített jelentés szerint az egyes országok hozzáállása eltér. Norvégiát emelték ki az általános elsősegély nyújtási készségek mintájaként. Itt ugyanis a lakosság kilencvenöt százaléka részesül oktatásban, gyakran már az iskolában, később pedig emlékeztető kurzusokon is részt vesznek. Ausztriában és Németországban a népesség nyolcvan százaléka részesül elsősegélynyújtó képzésben. Hollandiában viszont csak két százalék, Szerbiában három százalék, Nagy-Britanniában öt százalék, Spanyolországban pedig hat százalék végez ilyen tanfolyamot.
Issard szerint Dél- és Kelet-Európában az emberek általában azt hiszik, hogy minden rendben van velük, mert rendelkezésükre állnak a sürgősségi szolgálatok. Előfordulhat azonban, hogy a segítség túl későn érkezik, és a sürgősségi újraélesztés fontos áthidaló megoldást jelenthet. Az elsősegély képzés pedig megadja az embereknek azt az önbizalmat, amely a gyors cselekvéshez szükséges. Bár a szívverés néhány perccel a légzés leállása után szűnik meg, a városi mentőszolgálatoknak a Vöröskereszt adatai szerint átlagosan tíz percbe telik a helyszínre érni.
"Ha képesek vagyunk közbelépni, hatékonyan segíteni baleset után egy családtagunknak, munkatársunknak vagy egy járókelőnek, egyszerűen életet menthetünk" - nyilatkozta a francia Vöröskereszt jószolgálati nagykövete, Adriana Karembeu topmodell.
A Vöröskereszt szombaton rendezi meg az Elsősegélynyújtás Világnapját.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress