A kutatók a nem őshonos fajokon túl idén a hazai kullancsokat is vizsgálják majd új, Kullancs a kertben elnevezésű programjukban. A projekt célja a városi környezet, a hazai őshonos kullancsfajok és az általuk hordozott kórokozók kapcsolatának feltérképezése – olvasható az ELKH szerdai közleményében. Az ÖK kutatói ehhez a kerttel rendelkező, elsősorban városi lakosokat kérik arra, hogy vegyenek részt a gyűjtésben.
A programra a kullancsfigyelo.hu honlapon található kérdőív kitöltésével lehet jelentkezni. Az önkéntesek ezt követően egy csomagot kapnak, amely tartalmazza a kullancsgyűjtéshez szükséges eszközöket. A beküldött példányokat az ÖK szakemberei laboratóriumi vizsgálatoknak vetik alá, az eredményekről pedig a gyűjtők is visszajelzést kapnak. Az így gyűjtött egyedek fontos adatokat szolgáltatnak a kutatók számára, akik a vizsgálatok során a kullancsok kórokozókkal való fertőzöttségét is elemzik.
Egyre több a Hyalomma kullancs
Az ELKH ÖK 2021-ben indította el Kullancsfigyelő programját, amelynek célja a klímaváltozás hatására Magyarországon is megjelenő nem őshonos kullancsfajok – különösen a Hyalomma – vizsgálata. Ezek a fajok számos kórokozó terjesztésére képesek, ezek közül a leghírhedtebb az akár 30 százalékos halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa. Hazánkba általában vándormadarak útján érkeznek ezek a fajok, eredeti élőhelyük Magyarországtól jóval délebbre található, ám a klímaváltozás miatt a közép- és észak-európai éghajlat is egyre inkább megfelelő számukra.
A Hyalomma kullancsok nagyobbak és gyorsabbak a Magyarországon megszokott kullancsoknál, pajzsuk egyszínű, sötét, lábuk látványosan sávozott. A kutatás első évében mindössze két Hyalomma kullancsot azonosítottak Magyarországon, 2022-ben viszont már kilenc példányról érkezett bejelentés. A gyűjtés a kullancsok első megjelenésével már kora tavasszal elkezdődik. Az ekkor talált egyedeknek különösen nagy a jelentőségük, mivel ez arra utalhat, hogy nem közvetlenül vándormadarak segítségével érkeztek az országba, hanem itt teleltek át.
Mindkét kutatásról, valamint az eddigi évek eredményeiről is további információkat olvashatsz a kullancsfigyelo.hu oldalon.