Mint azt a szakember cikke elején leszögezi, kevés a valószínűsége, hogy valaki egyszerre kapja el az influenzát és a koronavírust, arra azonban van esély, hogy először az egyik, majd a másik fertőzi meg - és így tulajdonképpen lehetséges, hogy két betegséggel is meg kell küzdenie ugyanabban az időben.
Jelenleg egyébként az az egészségügyi dolgozók egyik legnagyobb félelme, hogy olyan pácienseket kell kezelniük, akik koronavírus-fertőzöttek és influenzásak is, a két légzőszervrendszeri betegséggel való harc ugyanis katasztrofális hatással lehet az immunrendszerre.
Nincs könnyű helyzetben az immunrendszer
Hanes magyarázata szerint, amikor az immunrendszer éppen egy fertőzés legyűrésén fáradozik, ideiglenesen sérülékenyebbé, védtelenebbé válik más kórokozókkal szemben. Amennyiben úgy támad meg minket a koronavírus, hogy már influenzásak vagyunk (vagy fordítva), akkor az immunrendszerünknek nem könnyű célpontot váltania, és elkezdenie nagy mennyiségben antitesteket termelni a második vírus hatástalanítása érdekében. Miközben pedig szervezetünk hadakozni próbál, a második vírus szép lassan "teret nyer" bennünk, és máris kész a dupla baj.
Hogy minél kevesebb esélyünk legyen ilyet átélni, a maszkviselés, a távolságtartás és a rendszeres, szappanos, meleg vizes kézmosás mellett érdemes beadatni magunknak az influenzaoltást, hangsúlyozza az ápolónő. A vakcina ugyan nem akadályozza meg a COVID-19 kialakulását, de az influenzától megvédhet, sőt - támogatja az immunrendszert az influenza elleni harcban, ha megbetegszünk.
Tanulhatnánk a 8 éves fiútól, aki a koronavírus alatt ételt adott a rászorulóknak - a jóságos gyerekről az nlc.hu cikkéből tudhat meg többet.