A német Germanwings légi társaság utasszállító repülőgépe múlt kedden zuhant le Franciaországban. A német Spiegel Online szerint a mentőcsapatoknak egy többhektáros, nehezen megközelíthető helyszínen kell összegyűjteniük a 150 holttest maradványait. Eddig egyelőre 78 személy esetében biztosították a DNS-vizsgálathoz szükséges maradványokat.
A marseille-i ügyész, Brice Robin elmondta, hogy még egyetlen áldozatot sem azonosítottak, hanem csak a DNS-nyomokat biztosították. Ezután majd a hozzátartozók DNS-ével vetik össze a most biztonságba helyezett, a helyszínről összegyűjtött genetikai információkat. Németországban időközben különleges nyomozóegység alakult a vizsgálatok lefolytatására.
Különös hangsúlyt helyeznek a későbbi vizsgálatok és a folyamatban lévő nyomozás miatt a másodpilóta maradványainak azonosítására. Mint ismeretes, a vizsgálat jelenlegi állása szerint a másodpilóta szándékosan kormányozta a francia Alpok hegyoldalának a repülőt. (A másodpilóta egyedül volt a becsapódáskor a feltételezések szerint a pilótafülkében, miután a gép kapitányát kizárta onnan.)
A munkaadónak kellene kijelölnie az orvost
A német kormánypárt, a CDU közlekedési szakértője, Dirk Fischer közben felvetette, hogy változtatni kellene az orvosi titoktartás szabályain a rendkívül kritikus foglalkozásokat űző személyek esetében. Ide sorolná a pilótákat is Fischer. Szerinte olyan orvosokat kellene felkeresniük az érintett személyeknek, akiket a munkaadójuk jelöl ki. Ezeket az orvosokat pedig feloldanák a titoktartási kötelezettségük alól, legalábbis a munkaadó és a légügyi hatóság felé.
Egy düsseldorfi CDU-politikus, Thomas Jarzombek pedig egy szakértői bizottság felállítását javasolja. Ennek kellene tisztázni, hogy miként kezeljék a biztonság szempontjából különösen érzékeny szakmákban dolgozók orvosi diagnózisait. Ezek közé a szakmák közé tartozna a düsseldorfi politikus szerint a pilótáké is. A viták e kérdésről azután erősödtek fel, hogy kiderült: a másodpilóta eltitkolta a munkaadója elől az esetleges pszichikai problémáit .
Nincs meg a második fekete doboz
Közben keresik a lezuhant gép kulcsfontosságú berendezéseit is. Egyelőre nem találták meg a másik fekete dobozt. Ráadásul a Lufthansa egyik illetékese attól tart, hogy nem is fogják megtalálni, mert a becsapódás ereje túl nagy volt ahhoz, hogy épségben maradjon a szerkezet. (Az első fekete doboz hangfelvételeiből tudják a hatóságok, hogy a gép főpilótája hiába próbált visszajutni a pilótafülkébe.)
Németországban bejelentették, hogy április 17-én a kölni dómban tartanak gyászmegemlékezést az áldozatok emlékére. A Lufthansa, a Germanwings anyacége bejelentette: a 149 áldozat hozzátartozójának 50 ezer euróig terjedő előzetes kártérítést fizet.
Az Európai Repülésbiztonsági Hatóság ajánlása szerint ezentúl minden pillanatban legalább két személynek kell tartózkodnia a pilótafülkékben. A legtöbb légi társaság már bejelentette, hogy megváltoztatja az erre vonatkozó előírásait és bevezeti a "kétszemélyes" szabályt.
Andreas Lubitznak öngyilkosságra való hajlama volt
A Germanwings-gép másodpilótája, Andreas Lubitz évek óta hajlamos volt az öngyilkosságra - közölte a düsseldorfi ügyészség hétfőn, miután átvizsgálták a házkutatások során talált dokumentumokat és adatokat. "A másodpilóta több évvel a pilótaengedély megszerzése előtt hosszabb ideig járt pszichoterápiára öngyilkossági hajlama miatt" - közölte az ügyészség.
A düsseldorfi egyetemi kórház hétfőn átadta az államügyészségnek a másodpilóta kartonját. A kórház korábban tagadta azokat a beszámolókat, melyek szerint Lubitzot depresszióval kezelték az intézményben. Lubitz ezután is többször járt orvosnál, többször küldték betegállományba, anélkül, hogy igazolták volna ezt a hajlamát, vagy bármiféle agressziót. Az orvosi papírokban nincs utalás bármilyen szervi megbetegedésre.