Az ügyet vizsgáló francia hatóságok a katasztrófa romjai közül kinyert fekete doboz anyagát végighallgatva jutottak erre a következtetésre: elmondásuk szerint a 28 éves Andreas Lubitz másodpilóta azután vette át az irányítást, hogy a kapitány kiment a mellékhelyiségbe, de már nem engedte vissza a pilótafülkébe.
Az ügyet vizsgáló Brice Robin ügyész elmondta: a hangfelvételeken az hallatszik, hogy mihelyst a kapitány elhagyja a pilótafülkét, a másodpilóta átveszi az irányítást és megnyomja a műszerfalon azon gombokat, amelyek megindítják az ereszkedést. A magasságcsökkenésnek más oka nem lehet, csak szándékos beavatkozás miatt változhat így a repülőgép mozgása. Robin azt is elmondta: a hanganyag legvalószínűbb értelmezése az, hogy a másodpilóta úgy döntött, nem engedi be a kapitányt a fülkébe. Az ilyen esetekre felkészülve a kapitánynak van beléptetőkódja, de ha a pilótafülkében lévő személyzet valamilyen okból úgy dönt, hogy megtagadja az ajtónyitást, érvényteleníteni lehet a kódot: így a legvalószínűbb magyarázat az, hogy Lubitz eltökélt szándékkal cselekedett.
Az Air France szakértői hozzátették: előfordulhat egy másik magyarázat is, amely szerint abban a pillanatban, hogy a kapitány elhagyja a pilótafülkét, felléphet egy olyan légnyomás-különbség, amelytől elájulhat a másodpilóta és beragadhat az ajtó is. Ennek azonban ellentmond a tény, hogy a repülőgép lassan, kontrollált módon kezdett el ereszkedni.
Hogy miért hagyta, hogy katasztrófa történjen, még nem tudni, de igen valószínű, hogy el akarta pusztítani a gépen. Lubitznak semmilyen ismert kapcsolata nincsen terrorszervezetekkel, de a német bűnügyi és hírszerzési szervek nagy erőkkel dolgoznak a másodpilóta életének felderítésén.
A hatóságok és a média legutóbbi jelentései szerint egyre erősebb annak a gyanúja, hogy a másodpilóta öngyilkos akart lenni, mivel semmilyen kapcsolatot nem sikerült felderíteni eddig extrém ideológiai vagy terrorista csoportokkal. A Montabaur kisvárosból származó Lubitzot 2013 szeptembere óta alkalmazta a Germanwings, összesen 630 órát töltött a levegőben. Repülőklubjának, a Luftsportclub Westerwardnak tagjai megdöbbenve állnak az eset előtt, mivel mind úgy ismerték meg a férfit, mint aki egész életében csak repülni akart. Szomszédai barátságos, jókedvű, határozott férfinak ismerték, akik gyakran látták a férfit futóedzései alkalmával elkocogni ablakaik előtt.
"Hatalmas rejtéllyel állunk szemben"
A csütörtök délután a Köln/Bonn-i repülőtéren kezdődött sajtótájékoztatón a Lufthansa vezetője, Carsten Spohr és a Germanwings ügyvezetőségének szóvivője, Thomas Winkelmann is mély megrendüléséről számolt be. Spohr elmondta, a legszörnyűbb rémálmában sem gondolta volna, hogy ilyesmi megtörténhet az általa irányított konszernnél.
Nincs rendszeres pszichológiai vizsgálat a pilótáknál - mondta el Spohr, ugyanakkor rendszeres egészségi vizsgálatok vannak. Itt a vezetési képességekre is hangsúlyt helyeznek.
A másodpilóta 2013 óta dolgozott a Germanwingsnél Spohr szerint. Korábban a kiképzést félbeszakította, de aztán folytatta a tanulást. Ennek okairól a Lufthansa vezetője nem tudott felvilágosítást adni.
Spohr szerint nincs olyan rendszer a világon, ami ki tudna zárni egy ilyen egyedi eseményt. Mint mondta, nem tud olyan információról, ami a másodpilótát motiválhatta volna. "Teljesen megbízunk a pilótáinkban" – mondta - ők a legjobbak és azok is maradnak a világon. Hatalmas rejtéllyel állunk szemben és nagyon szomorúak vagyunk – magyarázta a Lufthansa főnöke.
A másodpilóta hátteréről a Spiegel Online korábban azt írja, hogy eddig csak annyi ismert, hogy a 28 éves férfi Montabaurból származik. Ez a település Németország egyik nyugati tartományában, Rheinland-Pfalzban találató. Fiatal korában az LSC Westerwald nevű repülőklub tagja volt. A tragédia után az egyesület még a weblapján egy gyászhírrel emlékezett meg a katasztrófáról. Eszerint a férfi a saját álmait akarta megvalósítani, vitorlázórepülést tanult és végül Airbus A320-as pilóta lett. Időközben azonban a honlap elérhetetlenné vált a Spiegel Online szerint.
A német szövetségi belügyminiszter, Thomas de Maizière szerint egyelőre semmilyen információjuk nincs arról, hogy a másodpilóta valamilyen terrorista háttérrel rendelkezne.
A gép kapitánya előírásszerűen cselekedett
A New York Times újságírójának kérdésére Spohr azt mondta, hogy a gép kapitánya előírásszerűen cselekedett, hiszen elhagyhatja a pilótafülkét, ha nincs a munkaleterheltség a legkisebb. Minthogy az utazási magasságot elérték, erre lehetősége volt. Spohr is megerősítette, hogy nincs semmi jele annak, hogy a másodpilóta valamilyen terrorista háttérrel rendelkezett volna.
A német ügyészség és rendőrség jelenleg is házkutatást tartanak a másodpilótánál, Düsseldorfban. A 27 éves, Montabaurból származó férfi ugyanis egy ideje már Düsseldorfban lakik.
Hogyan reagáltak a hozzátartozók?
Egyszerűen szörnyű, amikor egy hozzátartozó meghal – mondta Spohr, amikor egy újságíró azt tudakolta, miként reagáltak az áldozatok rokonai az újabb hírekre, amelyek a másodpilótára vonatkoztak. A Lufthansa vezére szerint a rokonok különbözőképpen reagáltak egyébként az öngyilkosságról és gyilkosságról szóló információkra. "Egy hozzátartozó elvesztése már önmagában is szörnyű hír, nehezen lehetne fokozni azzal, hogy gyilkossággal és öngyilkossággal is összekapcsolódik" - derült ki a Lufthansa vezérének nyilatkozatából. Mint mondta, le fogunk ülni, és megnézik, mit tudnánk jobban csinálni a pilóták kiképzésekor. A szerencsétlenség azonban nem ingathatja meg a hitét a pilótáiban. "Ennek az egyedi esetnek minden szörnyűsége ellenére, én és a kollégáim bízunk az évek óta kipróbált eljárásban" – tette hozzá. Az, hogy egy ember 149 másikat a halálba visz, arra nem az öngyilkosság szót használnám" – mondta. Ám azt nem árulta el, milyen kifejezést használna.