Készakarva vezette neki a hegyoldalnak a Germanwings légitársaság kedden lezuhant gépét a másodpilóta, önmagán kívül 149 embert megölve – derítették ki a szerencsétlenséget vizsgáló hatóságok a pilótafülke hangfelvételeit elemezve. Azt nem tudják, hogy pontosan miért döntött így a 28 éves másodpilóta, de a terrorizmustól a depresszióig sok mindenre gyanakodnak.
Nem ez az első eset, hogy a pilóta öngyilkossága egy egész repülőgép, esetenként több száz ember halálát okozza. Szerencsére ez meglehetősen ritka, a repülőgép-szerencsétlenségek mindössze nagyjából 1 százaléka , ám a részleteket, motivációkat gyakran nehéz felderíteni, mert a pilóták képesek lehetnek arra, hogy kikapcsolják a hangrögzítő eszközöket vagy más módon nehezítsék meg a későbbi nyomozásokat. Vita van azzal kapcsolatban is, hogy a pilóták ezen cselekedete mennyire számít terrorcselekedetnek.
Az öngyilkosság-gyilkosság olyan tett, melynél valaki egy vagy több más embert is megöl, mielőtt magával is végez, vagy a két tettet egyszerre hajtja végre. Az öngyilkosság-gyilkosságot tanulmányozó szakemberek szerint ennek a jelenségnek a hátterében más motivácók állnak, mint az emberölés esetében, és az elkövetők személyisége is nagyon különböző. Az öngyilkosságot és gyilkosságot is elkövetők gyakran depressziósak és többségében idősebb férfiak. A párkapcsolatokban elkövetett gyilkosságok egyharmadában az elkövető is öngyilkos lesz.
Az öngyilkosság-gyilkosság pszichológiai hátterével viszonylag kevés kutatás foglalkozik, elsősorban azért, mert egyszerűen nincsenek olyan alanyok, akiket vizsgálni lehetne. A jelenséggel kapcsolatos egyik hipotézis szerint a gyilkosság és az öngyilkosság egymástól elválaszthatatlanok. Karl Menninger pszichiáter szerint az öngyilkosság tettében ott van nemcsak a halálvágy, de az ölés vágya is, mint ahogy azé is, hogy valaki más megölje az illetőt .
A felderített esetek, a családtagokkal való beszélgetések során megállapították, hogy az elkövetők általában súlyos depresszióban vagy más pszichiátriai betegségben szenvedtek. Az áldozat és az elkövető az esetek nagy részében szoros kapcsolatban álltak, és gyakran a párkapcsolat kudarca vezetett a gyilkossághoz, illetve az öngyilkossághoz.
Azoknál a tömeggyilkosoknál, akik tettüket a saját életük elvételével zárják le, jellemző motiváció, hogy ezzel büntetni akarnak valakit, híressé (hírhedtté) kívánnak válni, vagy nyilvános és nagy felháborodást keltő halálukkal „példát” kívánnak statuálni.
A szakemberek szerint ezek az elkövetők negatív érzelmi spirálba kerülhetnek, amelyből semmilyen kiutatnat nem látnak. A veszteségek, csalódások sorozata vezet el a tettükig, gyakran érzik becsapottnak, csalódottnak, cserbenhagyottnak magukat. Az öngyilkosság-gyilkosság sokszor szimbólum: mivel az áldozatokat gyakran véletlenszerűen választják ki, olyan embereket „végeznek ki”, akik rosszkor voltak rossz helyen, a támadás inkább egy nagyobb, megfoghatatlan szervezet vagy vállalat ellen irányul.
Az öngyilkosság-gyilkossággal kapcsolatos tudásunk még nehezebbé teszi a mostani tragédia megértését. A pilóták pszichológiai alkalmassági vizsgálatáról ellentmondásosak az információk, bár a pilóták alkalmazásánál van pszichológiai alkalmassági teszt,szigorú éves ellenőrzéseket azonban nem mindenhol követelnek meg – a mentális egészséget ugyanis jóval nehezebb számszerűsíteni, mint a fizikait. Az Amerikai Repülésügyi Hivatal (Federal Aviation Administration – FAA) szabályozása szerint nem repülhet az, aki pszichózistól, személyiségzavartól, gyógyszer-, drog- vagy alkoholfüggőségtől szenved, de minden esetet külön kell elbírálni az FAA szakembereinek .
A szakemberek szerint meglehetősen nehéz megállapítani egy pilótáról, hogy vannak-e öngyilkos gondolatai vagy sem, szenved-e depressziótól vagy szorongástól. A pilóták ugyanis megtanulnak a magas feszültséggel és egyedi stresszorokkal átszőtt munkakörnyezetben is hatékonyan működni, és azt is tudják, hogy ha bevallják, hogy valamilyen mentális problémával küzdenek, az akár a munkahelyük elvesztését is jelentheti. Az mindenesetre biztos, hogy a mostani tragikus eset hatására több hatóság is jelezte, a jövőben nagyobb figyelmet kívánnak a pilóták lelki egészségének vizsgálatára és megőrzésére fordítani.