Bár a kereskedelmi forgalomba engedett készülékek nem lépik át a veszélyességi határértéket, egyes modellekkel való telefonálás közben akár tízszer annyi sugárzásnak tesszük ki magunkat, mint "egészségesebb" társaikat használva.
A legkockázatosabb készülékek
A német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal átfogó adatbázisa alapján felállított listából kiderül, hogy a legmagasabb szintű sugárzással a Xiaomi Mi A1-es használóinak kell megküzdeniük, második helyen pedig a OnePlus 5T végzett.
A két kínai gyártónak egyénként összesen 8 készüléke szerepel a 16 legerősebb sugárzást produkáló telefon között. De nem maradt le a listáról az Apple - az iPhone 7-tel és 8-cal - és a Google sem - a Pixel 3 és 3XL modellekkel.
A biztonságosabb modellek
De nemcsak a legnagyobb, hanem a legkisebb sugárzási értékeket mutató modellek neveit is érdemes megjegyezni. Akik a kockázatok minimalizálására törekszenek, a Samsung telefonokkal járnak a legjobban: a 16 legbiztonságosabb készülék közül ugyanis 8 a dél-koreai techóriás gyártmánya. A dobogó tetején holtversenyben a Samsung Galaxy Note8 és a ZTE Axon Elite áll.
Mi számít biztonságosnak?
Bár nincs egyértelmű iránymutatás azzal kapcsolatban, hogy mekkora sugárzás számít "biztonságosnak", az biztos, hogy a Kék Angyal nevezetű német környezetvédelmi tanúsítvány csak olyan készülékeket illet meg, amelyeknek a fajlagos abszorpciós aránya kisebb, mint 0,60 watt kilogrammonként.
A 16 legbiztonságosabb készülék mindegyike jóval ez alatt az érték alatt van, míg a legkockázatosabb telefonok a határérték minimum kétszeresét produkálják. A legkisebb sugárzás értéke 0,17 watt/kilogramm, a legmagasabb szám pedig 1,75 watt/kilogramm a BfS friss adatbázisa szerint.
Forrás: statista.com