"Hogy mi van a kórházakban? Ahogy fent írom: aggodalom és várakozás. A kórházakban jelenleg általában van védőfelszerelés, van lélegeztetőgép, van helyileg nagy óvatossággal kitalált, az elmúlt hat hónapban rutinosra gyakorolt COVID ellátási protokoll, vannak bátor, igényes kollégák, akik követik a nemzetközi szakirodalmat, és van egy növekvő pszichés készültség. Van azonban egy olyan fokú tisztánlátás is, amit minden egyes döntéshozói megnyilvánulásból hiányolunk: mi reálisan látjuk, mire képes a rendszer" - figyelmeztet dr. Máté-Horváth Nóra a Facebook-posztjában, amelyben hosszan ír arról, mennyire - és mindenekelőtt miért - félnek az egészségügyi dolgozók az egyre erősödő második hullámtól.
A szakszemélyzet hiánya a legnagyobb probléma
Az intenzív terápiás szakorvos szerint ugyanis az, hogy "senki nem marad ellátatlanul, valamint, hogy a kórházi kapacitások szinte korlátlanul állnak rendelkezésre, egyáltalán nem igaz". A doktornő kiemeli, nem az ágyak vagy a lélegeztetőgépek száma szab gátat a súlyos betegek gyógyításának, hanem valami, ami a világ minden pénzéért sem szerezhető be azonnal: a megfelelő szakszemélyzet alacsony száma.
"A lélegeztetőgép és a szabad ágy még önmagában nem gyógyítja a COVID-ot. Esélye egy lélegeztetésre szoruló betegnek csak akkor lehet a túlélésre, ha a nap 24 órájában áll mellette megfelelő intenzív osztályos szakszemélyzet: aneszteziológus és intenzív terápiás orvos, valamint intenzív terápiás szakápoló. És még ekkor is szerények a gyógyulási esélyek" - így a szakember, aki rámutat: bár azt mindenki tudja, hogy orvosból kevés van , azzal csak kevesen vannak tisztában, mekkora a hiány intenzíves szakápolókból. A számuk az egész országban alig kétezer.
"Látják, ha baj van, ugranak és cselekednek"
Mint dr. Máté-Horváth Nóra írja, az intenzív terápiás szakápolók nagyon különleges csapatot alkotnak. "Tudnak lélegeztetett beteget ellátni, lélegeztetőgépet alapszinten állítani, életfontosságú gyógyszereket adagoló pumpát villámgyorsan cserélni, katéterezni, artériát szúrni, centrális vénás kanült kezelni, szívmonitort felrakni, bonyolult kábeleket megfelelő sorrendben szélsebesen felhelyezni a betegre. Látják, ha romlik egy beteg, látják, ha baj van, ugranak és cselekednek" - világítja meg a doktornő szerepük fontosságát.
"(...) míg van tizenhatezer lélegeztetőgépünk és tízezer üres kórházi ágyunk, speciálisan képzett szakápolóból kevesebb, mint kétezer van. Egy kétezer fős csapatból kell tehát a nap 24 órájára (2-3 műszakra), a hét 7 napjára kiállítani azt a szakszemélyzetet, aki ellátja az intenzív osztályos betegeket" - húzza alá az intenzív terápiás szakorvos, aki összefogásra, maszkviselésre, valamint fokozott egymásra való figyelésre buzdít mindenkit.
Az iskolakezdés mindig komoly kihívások elé állítja a szülőket, idén azonban egy járvány is nehezítette a dolgokat. A 2020-as iskolakezdésről egy blogger írt beszámolót, olvassa el az nlc.hu oldalán .