A Semmelweis Egyetem Járványügyi Etikai Iránymutatásában foglalt, önkéntes alapon vállalható előírások túlmutatnak a kötelező jellegű kormányzati és fővárosi szintű, valamint egyetemi szabályokon. Betartásukkal viszont biztosítható az egyetem oktatási, kutatási és gyógyítási tevékenységének folyamatos és biztonságos működése. Emellett a hét pont követésével példát is mutatnak a Semmelweis Polgárok, továbbá hozzájárulnak saját és környezük egészségének megóvásához. Az iránymutatás kitér egyebek mellett a nagyobb rendezvények és a direkt kontaktussal járó üdvözlési formák kerülésére, valamint az idős hozzátartozók védelmére is, amelyek kulcsfontosságúak a koronavírus-járvány második hullámának ideje alatt is.
Így tehetünk a legtöbbet egymásért
Az új típusú koronavírus terjedésének lassítása közös feladatunk és felelősségünk. Ezzel ugyanis nemcsak a saját, de embertársaink egészségét is megóvjuk. Semmelweis polgárként mutassunk példát viselkedésünkkel a koronavírus -járvány kezelésében - olvasható az iránymutatásban, amely többek között az alábbi pontokat tartalmazza:
- Kerüljük a nagyobb rendezvényeket, valamint az előreláthatóan szoros kontaktust előidéző helyszíneket - különösen a szórakozóhelyeket és a beltéri vendéglátóegységeket. Kiemelten figyeljünk az előírt védőtávolság betartására, a közösségi tereken is.
- Viseljünk maszkot minden olyan zárt és nyitott helyen, ahol a jelenlévők száma, valamint a hely jellege megkívánja azt.
- A maszkot - típusától függően - napi szinten cseréljük vagy mossuk.
- Személyes találkozások során kerüljük a direkt kontaktussal járó üdvözlési formákat, és kövessük az udvarias távolságtartás szabályait.
- Óvjuk idősebb hozzátartozóinkat. Ennek érdekében a velük való találkozáskor is a legalább 2 méteres távolság tartása és a maszk viselése a kívánt magatartásforma.
- Az általános higiéniai normákon túl fordítsunk kiemelt figyelmet a rendszeres, óránkénti kézfertőtlenítésre, és a helyes technikájú Semmelweis-kézmosásra.
Ezek az irányelvek tehát az új típusú koronavírus elleni hatékony védekezést szolgálják. Az egyetem internetes felületén pedig egy gombnyomással bárki jelezheti szimbolikus csatlakozását a kezdeményezéshez.
Életbe léptek a szigorúbb maszkviselési szabályok a fővárosban: akár 15 ezer forintos bírságot is kaphat, akin nincs maszk vagy rosszul hordja. A részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!