Hamarosan egy teljesen újfajta DNS-mintavételi módszerrel kaphatják el a bűnözőket, amely a levegőben lévő bizonyítékokat vizsgálja. A bűnözők tehát ezentúl hiába törölgetik le maguk után az ujjlenyomatokat – számol be a legújabb, Ausztráliában kidolgozott helyszínelési technikáról az IFL Science.
Mindenhol ott hagyjuk a DNS-ünket
Az új törvényszéki technológia kihasználja azt a tényt, hogy mindenhol DNS-nyomot hagyunk magunk után, a nyálunkból beszéd, köhögés közben, az elhalt bőrsejteken át a hajszálakig. Bár már évtizedek óta azonosítanak bűnözőket ujjlenyomat, eldobott szalvéták vagy ondóminták segítségével, mostanra azonban már a levegőben keringő DNS-ek is segíthetnek felderíteni egy-egy ügyet.
A közelmúltban véget ért kutatás során irodákban, lakóházakban lévő levegőben és az ott működő, levegőt újrahasznosító légkondicionálók felületén vizsgálódtak. A helyiségek levegőjének összetételét bizonyos időközönként elemezték a takarítás után, és úgy, hogy különböző számú ember különböző ideig tartózkodott a helyszínen. Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét környezetben megtalálható az emberi DNS. A levegőből gyűjtött DNS leginkább a közelmúltbeli lakóké volt, míg a légkondicionáló egységek felületéről vett DNS jellemzően valamivel régebbi látogatóké.
Kizárt, hogy egy bűnöző ezt meg tudja akadályozni
"Ez a tanulmány megmutatta, hogy emberi DNS gyűjthető a levegőből és a levegőt mozgató felületekről, például légkondicionáló egységekről, az pedig képes azonosítani a helyiség használóit, valamint a gyakori látogatókat" – írták a szerzők. Az eljárásra leginkább akkor lehet szükség, amikor egy bűntény során felmerül a gyanú, hogy a tettesek kesztyűt viseltek, vagy amikor a helyszínt a bűntett után megtisztították.
"Nagyon valószínűtlen, hogy egy átlagos elkövető teljesen meg tudná akadályozni, hogy a DNS-e a környezetbe kerüljön" – mondja a Flinders Egyetem törvényszéki tudományok vezető előadója. Dr. Mariya Goray rámutatott arra is, hogy a környezeti DNS gyakorlatilag bármilyen környezetben kimutatható, beleértve a talajt, a jeget, a levegőt és a vizet is.