A Magyarországon is azonosított új szúnyogfajok és kullancsok aggasztó helyzetet vetítenek előre: ezek ugyanis olyan, súlyos betegséget kiváltó trópusi kórokozókat képesek terjeszteni, mint a zika, a dengue, a chikungunya, a kullancsenkefalitisz vagy a krími-kongói vérzéses láz vírusa - hívja fel rá a figyelmet témával foglalkozó cikkében a Telex.
Amint arról a lap beszámol: a Magyarországon őshonos 50 csípőszúnyogfajon kívül három olyan faj is van, amelynek jelenlétét csak az elmúlt 10 évben mutatták ki: ez az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog.
Résen kell lennünk
Ezek a Távol-Keletről, Délkelet-Ázsia trópusi és szubtrópusi régióiból származó inváziós fajok az éghajlatváltozás, valamint a globális kereskedelem és turizmus következtében jutottak el Európába – ezzel együtt Magyarországra is –, és sikeresen alkalmazkodtak a kontinentális éghajlathoz.
"Azért tartunk tőlük, és azért tartjuk szoros megfigyelés alatt ezt a három fajt, mert egyrészt könnyen szaporodnak az emberközeli élőhelyeken, például a kisebb tárgyakon felgyűlt vízben, másrészt több olyan kórokozót tudnak potenciálisan terjeszteni, amelyek egy része Magyarországon még nem is ismert” - nyilatkozta a Telexnek Garamszegi László, az Eötvös Loránd Kutatói Hálózathoz tartozó Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója.
Bizonyos kullancsfajokkal ugyanez a helyzet. Ahogy arra a szakember felhívta a figyelmet: az utóbbi években egyre több szomszédos országban bukkantak fel és terjednek a Hyalomma kullancsok, amelyek képesek például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére is.