"A világnak fel kell ébrednie. A szakadék szélén állunk, és a rossz irányba haladunk" - mondta Guterres az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszaka általános vitájának keddi megnyitóján New Yorkban. A portugál diplomata sötét képet festett a nemzetközi helyzetről, amelyet szerinte beárnyékol az együttműködés hiánya a koronavírus-járvánnyal szemben, a kevés előrelépés az éghajlatváltozás elleni fellépésben, a növekvő egyenlőtlenségek, illetve a válság az olyan országokban, mint Afganisztán, Jemen és Etiópia.
Guterres a koronavírus-járvánnyal összefüggésben "erkölcstelennek" nevezte, hogy míg sok gazdag ország már teljes mértékben beoltotta lakosságának nagy részét, addig például az afrikai lakosok több mint 90 százaléka még mindig az első adag védőoltásra vár. Az ENSZ-főtitkár külön felhívta a figyelmet a globális felmelegedés növekvő hatására, egyúttal sürgős cselekvésre szólította fel az országokat, szorgalmazva, hogy tegyenek ambiciózus kötelezettségvállalásokat az ENSZ novemberi, klímaváltozásról szóló konferenciáján (COP26) a skóciai Glasgow-ban.
Egoizmus és hatalmi egyenlőtlenség
A világszervezet főtitkára úgy gondolja, a koronavírus-járvány és az éghajlati válság számos olyan nagy globális problémát felszínre hozott, mint a szolidaritás hiánya, az egoizmus, a korrupció és a hatalmas egyenlőtlenség, amelyek nagymértékben növelik a bizalmatlanságot és a kétségbeesést az emberek körében. "Amikor azt látják, hogy milliárdosok tesznek űrsétát, miközben milliók éheznek a földön... Amikor a szülők azt látják, hogy gyerekükre olyan jövő vár, amely rosszabbul fest a jelenlegi problémákhoz képest is... Amikor a fiataloknak nincs jövőképük..." - sorolta a szemléletes példákat.
Guterres megkongatta a vészharangot a konfliktuszónákban uralkodó helyzet miatt is, kezdve Afganisztánnal. Ezzel összefüggésben arra kérte a nemzetközi vezetőket, hogy sokszorozzák meg a humanitárius segítségnyújtást, egyúttal vegyék védelmükbe az emberi jogokat, különös tekintettel a nők és a lányok jogaira.
Az ENSZ-főtitkár sajnálatának adott hangot amiatt, hogy a világ számos részén ismét katonai puccsok történnek, és részben a nemzetközi közösség egységének hiányát tette ezért felelőssé. "A geopolitikai megosztottságok aláássák a nemzetközi együttműködést, és korlátozzák a Biztonsági Tanács (BT) képességét a szükséges intézkedések meghozatalára. Ez a büntetlenség légkörét erősíti" - fogalmazott Guterres, aki az állam- és kormányfők tucatjai előtt elmondott beszédének végén változtatásokat javasolt, továbbá a bizalom helyreállítását sürgette. Egyúttal hangsúlyozta, fontos lenne új lendületet adni a multilateralizmusnak.