Jóval nagyobb koncentrációban van jelen a kisméretű szálló por az autók légterében közlekedés közben, mint azt korábban becsülték. A mikroszkopikus részecskék bejutnak a tüdő legmélyebb részeibe is, és komoly betegségek kiindulásává válhatnak.
Az Atlanta Commuter Exposures (ACE) tanulmánya szerint az egészségre rendkívül veszélyes részecskék száma akár kétszerese is lehet az eddig becsült értéknek. A nagy eltérést részben az okozhatja, hogy a korábbi becslések alapját képező méréseket az út mentén elhelyezett szenzorokkal végezték, míg az új tanulmány a speciálisan az autók ülésébe telepített érzékelők által, az atlantai belváros reggeli csúcsforgalmában gyűjtött adatokkal dolgozott. A kísérlet részeként az emberi lélegzetvételt imitáló mintavételi eszközzel több mint 30 autóban, több mint 60 órán át gyűjtötték az adatokat.
A mérések arra is rávilágítottak, hogy az úgynevezett oxidatív-stressz-keltő vegyi anyagok szintén körülbelül kétszer akkora koncentrációban vannak jelen az autó légterében, mint ahogyan azt korábban becsülték. Ezeket számos szív- és érrendszeri, légzőszervi, neurodegeneratív, illetve daganatos betegség kialakulásával hozzák összefüggésbe.
A kipufogógázok vegyi összetétele még pár méteres távon belül is jelentős eltéréseket mutathat. A reggeli napszakban a melegedő aszfalt által felmelegített levegő felfelé áramlik, ami ugyancsak elősegíti a szennyező adatok légtérbe jutását. Ezért a közzétett adatok nem tekinthetők általánosan érvényesnek, de azt megmutatták, hogy a veszély mindenkire leselkedik, aki gépkocsiba száll.
Forrás: portfolio.hu