A gennyes agyhártyagyulladásos esetek jelentős részét kiváltó Meningococcus baktériumnak különféle altípusai vannak (A, B, C, W, Y), amelyek közül nálunk a leggyakoribbak a B és a C szerotípusok. A legtöbb ember nem betegszik meg, ha ezzel a mikrobával találkozik, sőt a hordozójává válik, s a kórokozó többnyire a garatváladékukban és a torokban zavartalanul tenyészik, tünetek okozása nélkül. Ez persze azt is jelenti, hogy a baktériumot hordozó emberek egyben a Meningococcus terjesztői is. A megbetegedés elkerülésénél ezt feltétlenül figyelembe kell venni. A lépések a következők.
1. Erős immunrendszer
Ehhez elegendő pihentető alvásra , kiegyensúlyozott étrendre és megfelelő mennyiségű, rendszeres testmozgásra van szükség. Az egészséges immunrendszer kialakítása és fenntartása a legjobb védekező stratégia a meningitisz fertőzések ellen.
2. Immunerősítés
A különféle vitaminok (különösen az A, C, E és D) nagyon hasznosak a jó egészség megőrzéséhez, és a gyulladások kialakulásának megakadályozásához. Ez vonatkozik az agyhoz és a gerincvelőhöz kötődő gyulladásokra is. A B-vitaminok támogatják az immunrendszert, és az idegrendszert is, így a Meningococcus csak még nehezebben képes fertőzni.
3. Cseppfertőzés elkerülése
Ez különösen igaz, ha az érintettek hajlamosak a szájuk és orruk eltakarása nélkül tüsszögni és köhögni. Ha a fertőzésnek való kitettség állandó, akkor érdemes maszkot viselni védekezésképpen.
4. Csókolózni csak óvatosan
A fertőzést tovább lehet adni csókolózással és más típusú fizikai kontaktussal is. Tudatában kell lennünk, hogy kit csókolunk meg, s abban is biztosnak kell lennünk, hogy az illető egészséges, s nem baktériumhordozó.
5. Gyakran mossunk kezet
Ha bármilyen helyen megfordulunk (például vécében, vagy háziállatok közelében), ahol előfordulhat a fertőzés, mossunk kezet . A kórokozók könnyen átkerülhetnek a bőrünkre, s ha nem tisztálkodunk megfelelően, s jó eséllyel meg fogják találni az utat, hogy megfertőzzenek bennünket.
6. A környezetünket is tisztán kell tartani
A munkafelületek, a konyhapult tisztítására érdemes fertőtlenítő szert használni, hiszen ezzel jelentősen csökkenthető az agyhártyagyulladáshoz vezető fertőzések esélye. A személyes tárgyainkat ne hagyjuk, hogy más használja, különösen, ha esély van rá, hogy valamilyen váladékkal együtt kórokozót is felvihet rájuk. Elég csak egy pohárra vagy fogkefére gondolni.
7. Az ételeket jól főzzük vagy süssük meg
A baktériumok néha a húsokon is megtelepednek, így megfelelő hőhatásnak kell kitenni őket, hogy a rájuk tapadt kórokozók elpusztuljanak.
8. Védettség oltással
A védettség kialakítása az egyik leghatékonyabb stratégia az agyhártyagyulladás megelőzésére. A vakcinák kiváltják az ellenanyag-termelést a szervezetben, s így, amikor a kórokozó megpróbál behatolni a szervezetbe, ott már felkészült védelem várja. A védőoltásokat a fejletlen immunrendszerű csecsemőknek különösen ajánlják az orvosok, a kamaszkorhoz közeledve 11-12 évesen is jó beadatni a vakcinát, majd 16-18 évesen egy ismétlést, amivel fokozott védettség szerezhető. Ez azért fontos, mert a meningitisz 16 és 21 éves kor között a leggyakoribb, különösen a szoros (kollégiumi) közösségben élő diákok között.
Forrás: everydayhealth.com