Az új főigazgató szerint ahhoz, hogy az OMSZ jobban elláthassa a feladatát, nem csak több pénz kellene, hanem szemléletváltás is. Csató Gábor a Medical Online számára adott interjúban kifejtette, hogy a külső és belső kommunikáció, a számonkérés, az alá- és fölérendeltségi viszonyok rendbetétele a legfontosabb feladatok. Értelmetlen fenntartani például párhuzamosan működő papíralapú és informatikai rendszereket, ha az a napi gyakorlatban nem hoz érdemi változást. Szerinte a digitális rendszereket minden területen használni kell. Ugyanakkor a bajtársiasság, az egységesség, az országos gondolkodás és infrastruktúra olyan erős szervezeti értékek, amelyeket meg kell őrizni. Az OMSZ Magyarország legnagyobb egészségügyi intézménye, 253 mentőállomással, közel 8000 dolgozóval.
"Hosszú idő óta én vagyok az első főigazgató, aki nem megbízással látja el a feladatot, és ez meglehetősen nagy legitimációt ad. Természetesen három év rövidnek tűnhet a szolgálat 130 éves történetéhez viszonyítva, de bízom abban, hogy agilitásommal, dinamizmusommal és eltökéltségemmel el lehet indítani olyan intézkedéseket, amelyek közép- és hosszútávon is jó pályára állítják a mentőszolgálatot. Kiszámíthatóság és bizalom - ezt tudom ígérni" - mondta Csató Gábor.
Az OMSZ Facebook-oldalának közel 50 ezer követője van, s az ottani bejegyzések szerint nem negatív a szervezet megítélése. A főigazgató szerint el kell hinniük, hogy vannak tradícióik és innovációik, amelyekre büszkék lehetnek. Korszerű eszközöket használnak, követik a technológiai fejlődést, folyamatosan képezik a dolgozóinkat, megújul a gépjárműpark. A megrendelési és utánpótlás-stratégiájukban az szerepel, hogy nem csak az amortizálódó, mentésben már nem tartható gépkocsiállományt cserélik le, hanem plusz kapacitással készülünk arra, hogy 3 éven belül a futó autók mindegyike egységes és nyolc év alatti legyen.
Ezzel párhuzamosan azt is el kívánják érni, hogy a képzéseknek, a bérrendezésnek és a megbecsülés növelésének következtében az egészségügyben ne az utolsó, hanem az első opciók között álljon a mentős hivatás. Ehhez nyilvánvalóan több fizetést kell kínálni a jelenleginél, amit úgy kívánnak elérni, hogy ha valaki plusz kompetenciákat szerez, azt külön honorálnák a mindenkinek járó béremelésen felül. A helyi körülményeken is javítani akarnak, hogy az OMSZ vonzereje növekedjen.
Ez részben átszervezéseket (de nem leépítéseket) jelent, hiszen úgy kívánják átcsoportosítani a kapacitásokat, hogy minden helyszínre a lehető legmegfelelőbb mentőegység érkezzen a megfelelő időben. Fel kell állítani prioritásokat a mentésirányításban , de a 15 perces kiérkezési limitet nem kívánják elengedni. Jogos társadalmi igény ugyanis, hogy az ország minden területén ugyanahhoz az ellátáshoz lehessen hozzájutni.
Forrás: Medical Online