A Zeke Hausfather vezette kutatócsoport 17 - 1970 és 2007 között készült - számítógépes modellt vett górcső alá, amelyek egyebek között azt vizsgálták, hogy miként hatnak az üvegházhatású gázok a globális hőmérsékletekre. A szakemberek azt látták, hogy a modellek jól jelezték előre a változásokat. "Mindent összevéve a modelljeink jók voltak, kicsiny eltéréssel. A kissé pontatlannak bizonyult előrejelzés a meleg oldalon volt" - magyarázta a kutatás vezetője. A 17-ből 10 számítógépes szimuláció eredménye nagyon közel volt azokhoz a hőmérsékletekhez, amelyek aztán bekövetkeztek.
Volt, amit túlbecsültek
A tudósok azonban néhányszor rosszul jelezték előre a szénszennyezés növekedést. Több üvegházhatású gáz légkörbe kerülését vetítették előre, mint amennyi bekövetkezett. És ha rosszul ítélték meg az üvegházhatású gázok mennyiségét, akkor a hőmérsékleti előrejelzéseik is rosszak voltak - magyarázta Hausfather. Ám ha eltekintettek az emissziótól, akkor a 17 számítógépes modellből 14 pontosan vetítette előre a jövőbeni hőmérsékletek alakulását.
Az egyik legkorábbi - 1970-ben készült - számítógépes modell például 91 százalékos pontosságú volt. Ez azért is érdekes eredmény, mert abban az időben a klímaváltozás még nem volt érezhető az éves hőmérsékleti feljegyzésekben oly módon, ahogyan manapság. Ez alapján azonban még nagyobb aggodalomra adnak okot a közelmúltban kiadott előrejelzések : ha ezek is teljesülnek, annak nagyon súlyos és beláthatatlan következményei lehetnek.