Az immunrendszer megfelelő működésének, valamint egészségünk megőrzésének alapjait valószínűleg már mindenki kívülről fújja: kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás, kevés stressz, sok folyadék, elegendő alvás. Az alábbiakban azonban kevésbé ismert, ám meglepően hatékony módszereket mutatunk immunrendszerünk felvértezéséhez a Women’s Health gyűjtése alapján.
Igyunk gombás tejeskávét!
Elsőre furcsán hangozhat, de számos tanulmány kimutatta már, hogy a gombás latte fogyasztása aktiválhatja az immunsejteket, valamint csökkentheti a szervezetben a gyulladásos folyamatokat, így képesek lehetünk könnyebben megküzdeni a fertőzésekkel. A pozitív hatások eléréséhez igyunk meg napi egy kávét, amelyhez porított gombát keverünk – vagy együnk naponta főtt shiitake gombát a hasonló eredményekért.
Együnk heti kétszer zabot vagy árpát!
Érdemes heti 2-3 alkalommal zabkását vagy zabpehellyel dúsított joghurtot reggelizni, kedvenc levesünket vagy pörköltünket pedig egy kis árpa hozzáadásával tehetjük még táplálóbbá. Ezek a teljes értékű gabonák ugyanis béta-glükánt tartalmaznak, amely fokozza a fehérvérsejtek aktivitását, így szervezetünk könnyebben elbánik a vírusokkal. A zab ráadásul prebiotikum is, vagyis elősegíti a bélrendszerben élő jó baktériumok szaporodását, így jelentősen hozzájárul az immunrendszer megbízható működéséhez is.
Hallgassunk zenét!
Ismert, hogy a stresszhormonok magas szintje elnyomhatja az immunrendszert. Egyes tanulmányok szerint azonban az éneklés és a legalább fél órán át tartó zenehallgatás csökkenti a szervezet kortizolszintjét, ezáltal pedig enyhíti a stresszt és a káros következményeinek kockázatát. A zene ráadásul fokozza az immunglobulin és a fehérvérsejtek termelődését – ezek együttesen pedig a fertőzések gyorsabb leküzdését eredményezik.
Tusoljunk hideg vízzel (is)!
Egyes tanulmányok arra jutottak, hogy kevésbé intenzív tünetekkel vészelik át a megfázást és az influenzát azok, akik a meleg zuhanyt egy 30 másodperces, hideg vizes tusolással fejezik be.
Együnk sushit!
A nyers lazac és tonhal rendkívül gazdag omega-3 zsírsavakban, amelyek hatékonyan megfékezik a szervezetben a gyulladásos folyamatokat. Pácolt gyömbérrel és wasabival kiegészítve pedig még többet tehetünk immunrendszerünk támogatásáért.
Gondoskodjunk az „N-vitaminról”
Több olyan tanulmány is készült már, amely a természetjárás egészségügyi előnyeit tárta fel. A szakemberek tehát egyre biztosabbak abban, hogy egészségünk megőrzéséhez szükségünk van arra (is), hogy elegendő időt töltsünk a szabadban – olyannyira, hogy megalkották az „N-vitamin” kifejezést, amely a természet (angolul nature) egészségünkben játszott szerepét jelzi. Egyes eredmények szerint már 15 perc erdei séta jelentősen csökkenti a stressz-szintet, de hasonló hatást érhetünk el, ha otthonunkba költöztetünk néhány szobanövényt.