Az elmúlt öt évben évente átlagosan 1295-en hunytak el Japánban hőguta következtében. A halálesetek csökkentése érdekében a kormány arra ösztönzi az időseket, hogy szükség esetén használjanak klímaberendezést, április és szeptember között pedig mindig fogyasszanak elegendő vizet és sót. Mindezek mellett az is fontos, hogy szélsőséges hőség esetén elérhetőek legyenek különféle megoldási lehetőségek az idősek és a fogyatékkal élők evakuálására.
Az idősek a legveszélyeztetettebbek
Az elmúlt öt évben a hőgutában elhunytak több mint 80 százaléka a 65 éven felüliek közül került ki. A zárt helyiségben elhunytak 90 százalékáról kiderült, hogy energiatakarékossági indíttatásból nem használták a légkondicionálójukat, vagy nem is rendelkeztek ilyen berendezéssel.
Vietnamban is gondot okoz a nagy hőség
Hanoi, Vietnám fővárosa minden este sötétségbe borul. Így próbálják csökkenteni az elektromos hálózatra nehezedő terhelést, amelyet a légkondicionálók és ventilátorok hőség miatt megnövekedett használata okoz. Az intézkedés nyomán este 11 órától minden parkban, valamint a 8 milliós város kétharmadában lekapcsolják a közvilágítást. Azonban még így is elegendő világítás jut majd a közlekedés, a biztonság és a rend fenntartásához. Az intézkedés augusztus végéig tarthat.
A tudósok szerint a globális felmelegedés is szerepet játszik a szélsőséges időjárási jelenségek súlyosbodásában a délkelet-ázsiai országban. Május elején már 44,1 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek, ami rekordot jelent. Idén már kétszer is – áprilisban és május végén – hőhullám sújtotta az országot, jelentősen megnehezítve az élet- és munkakörülményeket, különösen a városokban. „Egy nap ebben a hőségben felér egy heti munkával hűvös időben" - mondta az AFP francia hírügynökségnek Lai Thi Yen hanoi zöldségárus egyik nap, amikor 36 fok volt.
További gondot jelent, hogy az ország északi részén a súlyos szárazság miatt a tározók vízszintje 30-40 százalékkal csökkent.