Szokatlan és meglepő jelenségről számolt be a Wall Street Journal: a pandémia kezdete óta megugrott azoknak a tizenéveseknek a száma, akik hirtelen kialakuló tikkeléssel - akaratlan és irányíthatatlan izomrángással, önkéntelenül kiadott hangokkal - fordulnak orvoshoz.
Ahogy arról az amerikai napilap ír, mozgásszervi rendellenességekkel foglalkozó szakemberek először tanácstalanok voltak, az érintett tinédzsereknél - többségében lányoknál - ugyanis első látásra nem volt kézenfekvő magyarázat az erőteljes tikkelésre . Az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és az Egyesült Királyság gyermekkórházaiban dolgozó szakértők hónapokig tanulmányozták az egyes eseteket és folyamatosan konzultáltak egymással, mire találtak egy közös kiindulási pontot. A betegek rendszeresen olyan TikTok-influenszerek videóit nézték, akik azt állították magukról - és tüneteket produkálva demonstrálták is -, hogy Tourette-szindrómában szenvednek.
A Tourette-szindróma egy ritka idegrendszeri rendellenesség, ami főként gyerekeket, fiatalokat vagy fiatal felnőtteket - leggyakrabban fiúkat - érint. Rövid ideig tartó, ismétlődő és irányíthatatlan mozgásokkal (izomrángásokkal), úgynevezet tikkekkel jár, ami önkéntelen hangadás is lehet. Előbbit motoros, utóbbit vokális tikknek nevezik. A motoros tikk lehet egészen apró mozdulat, például egy kacsintás, vagy akár összetett izommozgás, mint például a kar akaratlan rángatása.
Megszaporodtak a furcsa esetek
Donald Gilbert gyermekkori mozgászavarokra és Tourette-szindrómára specializálódott neurológust 2020 márciusa óta havonta körülbelül tíz tinédzser kereste fel tikkeléssel, míg a járvány előtt átlagosan havi egy hasonló esettel találkozott. De nem ő volt az egyetlen szakember, aki ezzel szembesült: Egyesült Államok-szerte hasonló tendenciáról számoltak be az orvosok. A texasi gyermekkórházban például tavaly március óta körülbelül hatvan tikkeléssel jelentkező tizenévest láttak el, ami nem tűnik soknak, ám ha figyelembe vesszük, hogy korábban évente egy-két hasonló esetet jelentettek, már más a helyzet.
A Johns Hopkins Egyetem Tourette-szindrómás betegeket ellátó központjában akut tikkek miatt kezelt beteg gyerekek aránya ebben az időszakban 10-20 százalékra nőtt a pandémia előtti 2-3 százalékról - erről már Joseph McGuire, az egyetem pszichiátriai és viselkedéstudományi tanszékének docense számolt be.
Hogyan fedezték fel, mi okozhatja a tüneteket?
A jelenség hátterében álló okokat tanulmányozva az orvosok rájöttek, hogy a tikkeléssel szakemberhez forduló tinédzserek többségénél korábban már diagnosztizáltak valamilyen, idegrendszert érintő problémát, betegséget: például szorongást, depressziót, vagy funkcionális neurológiai rendellenességet, amelyet vagy a járvány idézett elő, vagy a járvány erősített fel. A hirtelen fellépő, akaratlan rángások ezekkel lehetnek összefüggésben. És azzal, hogy a közösségi médiában ontott tartalmak réerősítettek a már meglévő problémára. A közösségi médiás platformok közül ebből a szempontból a TikTok a legveszélyesebb: a felkapott videós platform - havi felhasználóinak száma meghaladja az egymilliárdot - , különösen a tinédzserek körében népszerű.
Az Egyesült Királyságban dolgozó orvosok azt találták, hogy a "tourettes" hashtaggel ellátott videók megtekintése január környékén körülbelül 1,25 milliárdnál járt, ez a szám azóta 4,8 milliárdra nőtt. Ami egyértelműen jelzi, hogy van érdeklődés a téma iránt. Szakemberek különösen aggasztónak tartják, hogy amit ezekben a videókban látunk, olykor köszönőviszonyban sincs a valósággal, vagy alaposan torzítja azt. Számos, a jelenséggel behatóan foglalkozó orvos állítja, hogy a látottak - vagyis a többszörösen összetett motoros és verbális tikkek - alapján jó pár, magát Tourette-szindrómásnak valló influenszer valójában nem az. Mások viszont készséggel elhiszik róluk, hogy betegek, és ez káros hatással lehet rájuk.
Egy szomorú eset
A 17 éves texasi Kayla Johnsennél tavaly jelentkeztek először erőteljes tikkek, miután egy, a kötőszöveteket érintő örökletes rendellenességet diagnosztizáltak nála. Ahogy elkezdett gyógyszert szedni, a rángások egyre gyakrabban és egyre súlyosabb formában jelentkeztek, sőt, újabbak is kialakultak. Kayla, akinél korábban szorongásos rendellenességet és figyelemhiányos hiperaktivitási zavart (ADHD) állapítottak meg, terapeutához és pszichiáterhez kezdett járni, de a kezelések nem hoztak eredményt. Végül a texasi gyermekkórház mozgásszervi rendellenességekkel foglalkozó specialistájához került. Itt merült fel, hogy a közösségi média használatának köze lehet a lány súlyosbodó állapotához.
Kiderült, hogy mivel Kayla nehezen birkózott meg a távoktatással, először a YouTube-ról vadászott videókat, hogy megnézze, más ADHD-s diákok hogyan boldogulnak. Innen csak egy ugrás volt a TikTok, ahol hamar rátalált olyan ADHD -s tizenévesek videóira, akik szintén tikkeléssel küzdöttek. Elmondása szerint ezek némelyike nagyon durva volt: az egyik videóban például az látszott, hogy egy tojást sütő nőnek olyan erős tikkjei voltak, hogy a tojásokat a falra dobta. Egy másik videóban pedig valaki a körülötte lévő embereket ütötte meg, mert állítólag "nem tudta kontrollálni" karjának mozgását. Kayla szerint a nála jelentkező erős tikkeket ezek a videók válthatták ki. A texasi gyermekkórházban végül kiderült, hogy funkcionális neurológiai rendellenességgel küzd, ami tikkeléssel járhat, ám ezek súlyosbodásához és az újabb tikkek megjelenéséhez hozzájárulhattak az említett közösségi médiás tartalmak.
Aki testközelből tanulmányozta a jelenséget
Caroline Olvera mozgásszervi rendellenességekkel foglalkozó specialista kimondottan azért hozott létre egy saját TikTok-fiókot, hogy alaposan megfigyelhesse olyan tinik és felnőttek videóit, akik azt vallották, hogy Tourette-szindrómájuk van, és ezt be is mutatták. Háromezer ilyen videót vizsgált. Megállapította, hogy a 28 legnépszerűbb, Tourette-szindrómás tartalmakat gyártó influenszerből 19 számolt be róla, hogy új tikkek jelentkeztek náluk, miután hasonló tartalmú videókat nézték. Olvera - több szekemberrel együtt - arra jutott, hogy a közösségi média komoly kockázati tényezőt jelent a különféle pszichés problémák és mentális zavarok kialakulása szempontjából az arra érzékenyeknél. Ugyanakkor további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a Tourette-szindróma tüneteit bemutató videók és a tikkelés közötti lehetséges összefüggésekről még többet megtudhassunk.