A magyar települések 43 százalékában 160 ezer forint alatt volt a nettó átlagfizetés 2020-ban, ezek közül 12 százalékban a 120 ezer forintot sem érte el – idézi a GKI Gazdaságkutató Zrt. számításait a hvg.hu . A lap szerint az átlagkeresetek csaknem 60 ezer forinttal alacsonyabbak a KSH hivatalos statisztikáinál akkor, ha az egy főre jutó havi nettó átlagkereset megállapításakor minden dolgozó bevételét figyelembe vesszük.
Óriási területek vannak leszakadóban
A Központi Statisztikai Hivatal csak a legalább 5 főt foglalkoztató cégek, valamint az állami, önkormányzati vállalatok teljes állásra bejelentett dolgozóinak fizetéséből számol, a GKI viszont most a NAV adatait felhasználva arról készített számítást, hogy az összes dolgozó magyarnak mekkora volt az átlagkeresete. Míg a KSH adatai alapján a magyarországi átlagfizetés 268 ezer forint, addig a GKI számításai alapján ennél jóval kisebb, 210 585 forint jött ki. Vagyis az átlagkereset 58 ezer forinttal alacsonyabb, ha nem csak azokkal számolunk, akiknek a fizetését a KSH beveszi a kereseti adatokba.
Az átlagot természetesen Budapest húzza fel leginkább, 276 ezer forintos nettó fizetéssel - ráadásul az összes településtípus közül a fővárosban nőttek a legnagyobb mértékben a keresetek -, de Pest megye 231 ezres és Győr-Moson-Sopron 225 ezres mutatója is az országos átlag fölött van. A megyei jogú városokban 225, a kisebb vidéki városokban 204, a falvakban pedig 178 ezer forint volt a nettó átlagkereset havonta. Viszont még a GKI számításai alapján mért 210 ezer forintos átlagnál is alacsonyabb volt a helyi átlag a települések 87 százalékában, ami azt jelenti, hogy óriási területek vannak leszakadóban országszerte.