A természet rendje szigorúan időhöz kötött: a vándorlás, a fészekrakás, a fiókák nevelése, a bőséges táplálkozás és a koplalás ideje mind pontosan előírt, mindnek megvan a maga ideje. Ez a rendszer azonban a klímaváltozás miatt egyre inkább megváltozik, ami több faj túlélését is veszélyeztetheti - írja az index.hu.
A kanadai egyetem kutatói korábbi vizsgálatokat összegző tanulmányukban 88 különböző fajnak a megváltozott idővel kapcsolatos létproblémáit vették számításba. A kutatás szerint az időeltolódás rendkívül gyors, fajonként átlagosan hat nappal tolódik el évtizedenként.
A legnagyobb probléma, hogy a tápláléklánc szemei elcsúsznak egymás mellett: a táplálékul szolgáló faj máskor jelenik meg tömegesen, mint az azt elfogyasztó, így annak a tömeges éhhalála is előfordulhat. Hollandiában például a karvalyok most hat nappal később érkeznek, mint a zsákmányállataik.
De a Seattle melletti nagy édesvízi tóban, a Washington Lake-ben is megfigyelték a jelenséget: a növényi planktonok újabban több, mint egy hónappal hamarabb virágoznak, mint az őket fogyasztó állati planktonok; és mivel ők vannak a tápláléklánc alján, ennek messzire ható, súlyos következményei lehetnek. Ugyanaz történik Grönlandon is, ahol a növények három nappal késöbb jelennek meg, mint az őket legelő rénszarvasok - emiatt több szarvasborjú el is pusztul.
A mostani kutatás azért fontos, mert felhívja a figyelmet a fajok közötti interakciók gyors változására, ennek jelentőségére.